Як стати копірайтером з нуля: покрокова інструкція для початківців

Як стати копірайтером з нуля Поради

Добрий день, шановні друзі! Нещодавно я детально розповідав вам про копірайтинг та все, що з ним пов’язано. Зараз пропоную продовжити тему та поговорити про те, як стати копірайтером з нуля. Завдяки цьому матеріалу ви матимете план дій на перші кілька місяців та знатимете, що треба робити крок за кроком для успішного старту у новій професії.

Покрокове керівництво, як стати копірайтером з нуля

Почати писати тексти для розміщення в інтернеті досить легко, якщо ви знаєте правила правопису і вмієте правильно формулювати власні думки. Досягти певних висот та стати професійним копірайтером дещо складніше: для цього треба пройти довгий й тернистий шлях, багато навчатись, мати гарне портфоліо, бути спроможними писати тексти для будь-яких потреб замовників.

Якщо ви серйозно налаштувались пов’язати своє майбутнє із копірайтингом, нижче пропоную вам детальний план дій на перший період.

За можливістю суміщайте написання текстів з основною роботою, доки не вийдете на досить високі розцінки у копірайтингу.

1. Ознайомтеся з основними визначеннями копірайтингу

Отже, з чого почати шлях у копірайтингу? Раджу з вивчення основних визначень. Що треба знати:

  • які різновиди текстів та напрями у копірайтингу бувають;
  • де шукати інформацію;
  • якими програмами треба користуватися фахівцю;
  • базові визначення SEO для копірайтера: унікальність, вода, заспамленість, ключові слова, тайтл, дескріпшн тощо;
  • та багато чого іншого.

Описувати детально усі ці визначення у цьому матеріалу я не буду, оскільки він ризикує стати нескінченим. Але у разі потреби усю потрібну інформацію можна знайти в інтернеті.

На превеликий жаль, якісного україномовного гайда для копірайтера-початківця на цю тему я поки що не знайшов (якщо ви знайшли, дайте знати у коментарях до цієї статті). Про всяк випадок, тимчасово прикріплюю посилання на досить корисний гайд для початківця від біржі Copylancer російською мовою (вибачте, але, можливо, комусь це допоможе). Також ось досить непогане відео стосовно правил милозвучності для текстів українською мовою.

2. Оберіть напрям діяльності

Перед початком діяльності я раджу обрати напрямок, у якому ви плануєте розвиватися. Як і лікарі, серед яких бувають терапевти, хірурги, стоматологи, серед копірайтерів є фахівці, котрі спеціалізуються на певних видах тексту. Хтось володіє навичками продажу та спроможний писати рекламні тексти для бізнесу або робити описи товарів. Дехто є експертом у певній галузі й планує ділитися власним досвідом з іншими. А хтось може влучно писати для соціальних мереж.

Але якщо ви поки ще не знаєте, що у вас може краще вийти, не засмучуйтесь. Почати я раджу з рерайтингу, тобто з написання текстів на базі вже наявних у мережі. Це не принесе великих грошей, але дасть певне розуміння, як писати грамотні статті та доводити до високого відсотка їх унікальність. 

Трохи згодом можна створювати корисні інформаційні тексти на базі перевіреної інформації в інтернеті. А потім, вже маючи за плечима деякий досвід, ви зможете пробувати писати інші тексти та зрозумієте, що у вас виходить краще за все.

Читайте також:  Де шукати роботу SMM-менеджеру: найкращі сайти для пошуку проєктів (30+)

3. Пройдіть навчання

Неможливо стати професійним копірайтером без навчання. Навіть якщо ви пишете свій перший інформаційний текст на біржі фрилансу, вам все одно потрібні хоча б базові знання.

Головне питання — де проходити навчання: самому або обрати курси? Якщо вам легко дається самостійне навчання і ви умієте шукати корисну інформацію в інтернеті, можете заощадити гроші й здобувати знання самотужки.

Але я все ж таки раджу звернутися за допомогою до професіонала або записатися на курси. В одному з наступних матеріалів я детально зупинюсь на тому, як обрати курси для копірайтерів та на що треба звернути увагу у першу чергу.

Спойлер: дивіться, щоб автор курсів досяг певних успіхів у копірайтингу, та уникайте пропозицій, де обіцяють високий заробіток одразу після проходження навчання. 

4. Читайте спеціальну літературу

Перед тим як стати копірайтером і почати роботу над своєю першою статтею, прочитайте кілька книжок про цю професію. Це дозволить отримати додаткові знання стосовно того, як правильно писати тексти для різних потреб замовників.

Детально зупинятися на цьому питанні не будемо, оскільки в одному з наступних матеріалів я наведу повний перелік книг для копірайтерів.

5. Приготуйтеся до роботи

Далі йде підготовчий етап. У вас повинно бути у наявності все для комфортної роботи на перший час, а саме:

  • комп’ютер або ноутбук з набором офісних програм;
  • безперебійний доступ до інтернету;
  • зручні стіл та крісло, щоб організм менше втомлювався;
  • усі програми та сервіси, які необхідні копірайтеру для роботи. 

Бажано ще також навчитись швидко набирати текст на клавіатурі — це зекономить вам немало часу, коли почнете працювати.

6. Зареєструйтеся на біржі фрилансу та знайдіть перше замовлення

Досвідчені копірайтери вважають, що не потрібно працювати на біржах копірайтингу й фрилансу, оскільки вони не мають нічого спільного зі справжнім копірайтингом. В чомусь вони мають рацію. На біржах копірайтингу зазвичай замовляють дешеві тексти, які не завжди є дійсно цінними з маркетингової точки зору.

Але подивимося правді у вічі. В кінці нульових та на початку десятих років відомий копірайтер Денис Каплунов був автором з найвищим рейтингом на російській біржі eTXT. У той час він також працював на інших проєктах — Textsale і Textbroker. А зараз він має власну агенцію, написав кілька книжок для копірайтерів і є досить авторитетним експертом у своїй галузі.

Навіть такі майстри слова зазвичай починають свій шлях з бірж копірайтингу. І в цьому немає нічого поганого.

Інша справа — коли автор затримується на біржах роками. У цьому випадку він стагнує та застряє на замовленнях ціною в 1$ за 1000 знаків без пробілів.

Які плюси від нетривалої роботи на текстових біржах для початківця:

  • з’являється розуміння, що взагалі треба робити, особливо якщо людина не проходила навчання з копірайтингу;
  • покращується дисципліна;
  • з’являються навички тайм-менеджменту;
  • з’являються навички самопрезентації — людина вчиться вигідно продавати свої послуги та вигравати конкуренцію в інших авторів;
  • наповнюється портфоліо;
  • з’являються перші постійні замовники;
  • з’являється розуміння того, що написання текстів — це складна і творча робота, яка потребує постійного розвитку.

Тому я раджу обрати для себе один з майданчиків для фрилансерів, зареєструватися, заповнити по-максимуму профіль та пробувати виконати перше завдання (навіть майже безплатно). Обирайте завдання лише на ті теми, в яких хоча б щось розумієте або зможете розібратись. В іншому випадку ви ризикуєте зіпсувати репутацію, яку навіть ще не встигли заробити

7. Створіть повноцінне портфоліо

Якщо ви успішно здали перше завдання і все ж таки вирішили продовжити далі, раджу надалі відгукуватися на інші замовлення. Але не беріть до роботи одночасно багато текстів, тому що можете просто не встигнути їх написати.

Читайте також:  Що таке копірайтинг простими словами, хто такий копірайтер та чим він займається

Постійно (але обов’язково з дозволу замовників) додавайте нові тексти до власного портфоліо. Воно є візитною карточкою копірайтера і важливою складовою його презентації перед новими клієнтами.

Портфоліо не повинно бути занадто великим, а повинно містити лише кращі роботи автора. В ідеалі його краще створювати на окремому сайті, який також можна використовувати як блог копірайтера. Але іноді автори збирають лише окремий файл MS Word або Google Doc зі скриншотами або посиланнями на свої текст

8. Продовжуйте працювати на фрилансі чи перейдіть до офісу

Коли ви вже будете досить досвідченим фахівцем, перед вами постане питання — залишатися працювати на фрилансі чи почати шукати вакансії на повну зайнятість до офісу?

Якщо ви плануєте залишитися на фрилансі, раджу поступово шукати клієнтів поза біржами копірайтингу. Так ви зможете працювати над серйознішими проєктами та більше заробите.

Шукати нових клієнтів на фрилансі можна у наступних місцях:

  • спеціалізовані групи у Facebook та канали у Telegram;
  • сайти для пошуку роботи;
  • сайти, де публікують вакансії віддаленої роботи;
  • віртуальні дошки оголошень.

Але ви також можете влаштуватися у компанію на повний робочий день в офісі й отримати всі соціальні пільги, яких немає на фрилансі: нормований робочий день, обідня перерва, оплачувані лікарняні, відпустка тощо.

9. Постійно вдосконалюйте навички

На цьому етапі ви не тільки розумієте, як стати копірайтером з нуля, але вже і на практиці змогли це зробити. Подальший ваш успіх залежить лише від того, як багато уваги ви приділяєте вдосконалюванню власних навичок.

Відстежуйте новітні тренди, розширюйте кругозір, ставайте більш різноплановим фахівцем — все це підвищить вашу цінність на ринку праці. Також раджу читати більше книжок з маркетингу і психології та опанувати мистецтво продажів.

10. Вдосконалюйте знання англійської мови

Володіння англійською мовою на рівні носія відкриває перед копірайтером низку перспектив. Якщо є бажання, можна працювати на іноземних сайтах фрилансу, самостійно шукати клієнтів із західних країн, надсилати свої тексти у редакції західних вебсайтів та отримувати оплату в іноземній валюті.

Також можна влаштуватися на роботу до компаній, які орієнтовані на західні ринки, та отримувати стабільну заробітну плату у доларах.

Фахівці, які знають англійську мову, мають великий попит. Але ще більший попит мають (і ще більше заробляють) копірайтери, що володіють досить рідкою іноземною мовою.

Кілька порад початківцям

Досвід фахівців, що досягли успіхів у копірайтингу, дозволить вам не допускати помилок та не зіпсувати власну репутацію ще на початку кар’єрного шляху. Ділюся з вами декількома порадами, як стати копірайтером і обійти стороною можливі неприємності.

1. Вивчайте продукт та цільову аудиторію, перш ніж писати текст

Щоб рекламні тексти дійсно продавали, копірайтер повинен досконально вивчати товари або послуги, які треба презентувати. Тобто треба знати їх сильні сторони та вміти описати їх таким чином, щоб читач робив свідомий вибір саме на їх користь. Бажано звертати увагу на інші менш помітні фактори, окрім ціни, якості або асортименту.

Важливо розуміти цільову аудиторію, тобто для яких саме людей підходить той чи інший виріб або послуга. Подарункові набори до 8 березня замовлятимуть саме чоловіки, незалежно від віку, а на нарощування вій записуватимуться переважно молоді жінки.

Чим швидше фахівець опанує навички рекламного копірайтингу, тим якіснішими будуть його тексти. Відповідно, тим більшим буде і його заробіток.

2. Завжди перевіряйте інформацію, яку використовуєте

Фактчекінг або перевірка використовуваної інформації є важливим фактором якості будь-якої інформаційної статті. В інтернеті є багато різної інформації, але не вся вона є правдивою й актуальною. Спираючись на недійсні або неправдиві дані, копірайтер вводить читачів в оману. А тому ніякої користі від його роботи у такому випадку не буде.

Читайте також:  Де шукати роботу копірайтеру: найкращі біржі та сайти для копірайтерів (30+)

Будь-який автор повинен вміти відрізняти правдиву інформацію від фейкової. Також треба спиратися на актуальні дані тільки з надійних джерел. Це можуть бути результати досліджень, цитати експертів, статистичні дані, новини з великих медіа тощо.

3. Структуруйте тексти

Структуровані тексти сприймаються читачами значно легше, аніж ті, що мають вигляд суцільного полотна із літер і слів. Для створення більш зручної структури копірайтер може використовувати підзаголовки, марковані й нумеровані списки.

Структура ідеального рекламного тексту повинна бути приблизно така:

  • привабливий заголовок;
  • перший абзац, який одразу чіпляє читача;
  • наведені факти;
  • списки для опису переваг товарів чи послуг;
  • останній абзац — закликання читача до конкретних дій: дзвінка, заповнення форми зворотного зв’язку, підписку на розсилку, купівлю тощо.

4. Пишіть легко та зрозуміло

Тексти не повинні виглядати так, нібито вони написані для академіків чи професорів. За можливістю намагайтеся уникати великої кількості термінів та складних речових обертів. Все ж таки у більшості випадків рекламні або інформаційні статті читають звичайні користувачі, далекі від науки й високих технологій. Раджу використовувати простіші речові конструкції й поясняти складні речі простими словами.

Але якщо ви створюєте якийсь матеріал для фахівця суміжної сфери діяльності, в такому випадку краще розмовляти зі своїм читачем однією мовою.

5. Використовуйте інфографіку, де це є доцільним

Графіки, таблиці, схеми, корисні зображення — все це позитивно спливає на сприяння інформації. Але не треба перетворювати текст у новорічну ялинку. Старайтеся використовувати не більше інфографіки, аніж потрібно. І тільки там, де це буде доцільним.

6. Якість понад усе

У погоні за вищим заробітком новачки набирають багато завдань і мають досить мало часу на їх виконання. Як наслідок, нехтують якістю текстів: допускають граматичні помилки й відверті ляпи, не перевіряють факти.

З часом все це переходить у звичку. Надалі автор не буде спроможним видати якісний матеріал, навіть якщо цього забажає. Також він навряд чи зможе перейти на вищий рівень й отримувати в роботу серйозніші проєкти. І це я ще не кажу про репутацію, яка страждає ще на початку кар’єри.

Якість понад усе — головне правило копірайтингу. Це означає, що у кожен текст треба вкладати душу і старатися на максимум власних можливостей, незалежно від рівня оплати. Тільки так можна сформувати репутацію професіонала.

7. Не бійтеся труднощів

Якщо ви вже достатньо досвідчений копірайтер і хочете постійно вдосконалюватися, раджу брати в роботу завдання підвищеної складності. Так, спочатку буде досить складно, але у результаті ви отримаєте нові навички та зможете працювати із завданнями, що мають досить складні вимоги.

Боятися труднощів — означає стагнувати та не розвиватись як професіонал. Але все ж таки не переоцініть власні сили. Бо може бути й таке, що ви відгукнетеся на надто складне завдання, яке не зможете виконати.

Підбиваємо підсумки

У цьому матеріалі ми розбирали, як стати копірайтером з нуля в Україні. Ця професія дещо складніша, аніж здається на перший погляд. Але опанувати її під силу тим, кому це дійсно потрібно. 

Сподіваюсь, що матеріал був корисним та інформативним. Але якщо у вас виникли питання, залишайте їх в коментарях — намагатимусь дати відповідь на кожне з них. Також закликаю ділитися власним досвідом праці копірайтером, пропонувати доповнфення до тексту і залишати конструктивну критику.

А я прощаюся з вами до наступного разу. Бажаю мирного неба та успіхів у всьому!

 

Головне зображення: Unsplash

Якщо вам сподобалась стаття, не забудьте поділитися нею з друзями у соціальних мережах

Олег є засновником і автором сайту YakZarobyty.com. Він цікавиться різними професіями, має досвід роботи контент-райтером, контент-менеджером та лінкбілдером.

Оцініть автора
( 1 оцінка, середнє 3 з 5 )
YakZarobyty.com
Залишити коментар