Як стати фрилансером з нуля: покрокова інструкція для початківців

Як стати фрилансером з нуля Поради

Добрий день, шановні друзі! Нещодавно ми з вами розмовляли про фриланс. Сьогодні продовжимо цю тему і поговоримо про те, як стати фрилансером з нуля та що для цього потрібно.

Покрокова інструкція, як стати фрилансером з нуля в Україні

Не дивлячись на те, що влітку 2022 року фриланс був офіційно узаконений Верховною Радою України, почати працювати як вільнонайманий працівник в наш час стає дедалі складнішим завданням (особливо на фоні того, наскільки легко було новачкам у кінці 2000-х та на початку 2010-х років).

Проте якщо вам дійсно набридла офісна робота і ви бажаєте стати начальником для самого себе, фриланс стане для вас ковтком свіжого повітря. Ось ваш план дій стосовно того, як стати фрилансером з нуля та що треба робити крок за кроком, щоб досягти успіху.

1. Оберіть професію

Спочатку проведіть аналіз своїх спроможностей та визначтесь, які послуги будете надавати. Якщо у вас немає ні навичок, ні досвіду, і ви поки що не розумієте, чим можете бути корисним замовникам, не турбуйтесь: поміркуйте, яку професію ви б хотіли опанувати.

Про найбільш розповсюджені професії для вільнонайманих працівників я розповідав в ознайомчому матеріалі про фриланс та фрилансерів. Раджу його до ознайомлення всім, хто замислюється про перехід до такого способу заробітку в інтернеті.

2. Потурбуйтеся про власні фінанси

Ви повинні пам’ятати, що спочатку ваш заробіток як вільнонайманого працівника буде вкрай низьким та нестабільним. Так буде до тих пір, поки ви не заробите потрібний досвід, позитивну репутацію й відгуки від роботодавців, а також створите повноцінне портфоліо.

Якщо ви серйозно налаштовані працювати на фрилансі, раджу скористатися одним з цих шляхів:

  • заздалегідь підготувати фінансову подушку, якої вистачить на перші 4-6 місяців;
  • поєднувати роботу в офісі з фрилансом (звісно, працювати зі сторонніми замовниками тільки у вільний час).

3. Пройдіть навчання

Перед тим як стати фрилансером та пропонувати свої послуги, раджу вам пройти платне навчання за обраною професією. Якщо у вас вже є досвід роботи за цією спеціальністю, то можете пропустити цей крок. В будь-якому випадку, освіжити знання не буде зайвим.

Деякі професії потребують глибоких знань, а тому проходження лише курсів буде недостатнім. Навчання краще проходити завчасно, до того як ви вирішите перейти на фриланс.

Пам’ятаймо, що проходження курсів ще нічого вам не гарантує. Все залежить від вас самих: вашої цілеспрямованості, наполегливості, посидючості. Також приділіть увагу вибору самих курсів та постарайтеся оцінити кваліфікацію лектора ще до оплати навчання.

4. Зареєструйтеся як фізична особа підприємець

Багатьох фрилансерів-початківців хвилює чи оподатковується фриланс в Україні. Для того щоб легально займатися такою роботою, треба реєструватися як фізична особа підприємець (скорочено — ФОП) та щомісяця, щокварталу або щороку платити податки.

Читайте також:  Як заробити гроші в інтернеті: 50+ дієвих способів заробітку в Україні

Вони складаються з:

  • єдиного соціального внеску (ЄСВ), який є сталою сумою та складає 22% від розміру мінімальної заробітної плати в Україні (станом на жовтень 2024 року сума ЄСВ складає 1 760 гривень на місяць);
  • єдиного податку (ЄП) — певного відсотка від прибутку підприємця;
  • військового збору для ФОПів (з жовтня 2024 року). 

Зареєструватися як підприємець можна самостійно в Дії, або звернутися за допомогою до досвідченого бухгалтера, який допоможе обрати оптимальну податкову ставку та прорахувати суму податків. Більше інформації про реєстрацію ФОП ви знайдете на цій сторінці.

5. Підготуйтеся до початку роботи

Оскільки ви як майбутній фрилансер, скоріш за все, працюватиме вдома, вам заздалегідь важливо ретельно підготуватись до самого процесу надання послуг. Це потрібно, щоб вам було комфортно працювати та у процесі роботи не мати непередбачуваних ситуацій.

Декілька речей, які треба зробити фрилансеру-початківцю:

  • облаштувати робоче місце: придбати потужний комп’ютер чи ноутбук, зручні крісло та стіл;
  • потурбуватися про безперебійне підключення до інтернету та резервне джерело електроенергії (наприклад, купити потужну зарядну станцію або генератор);
  • придбати доступ до платного софту (програм), який буде в пригоді під час роботи;
  • зареєструвати окрему робочу поштову скриньку у Gmail чи іншому відомому сервісі, яка матиме вигляд yourname.yoursurname@gmail.com, та використовувати її лише для роботи;
  • зареєструвати окремі робочі сторінки у соціальних мережах, використовувати їх лише для пошуку клієнтів та публікувати лише ту інформацію, що стосується вашої сфери діяльності;
  • зареєструвати та підтвердити акаунти у платіжних системах — хоча б у Payoneer.

6. Зареєструйтеся на біржі фрилансу та знайдіть перший проєкт

Якщо у вас є досвід роботи в обраній професії, портфоліо, позитивні відгуки та навички тайм-менеджменту на фрилансі, одразу переходьте до пункту 8.

Біржі фрилансу — це спеціальні сайти, де можна знайти проєкти від різних замовників. За користування та доступ до замовлень зазвичай доводиться платити сталу суму щомісяця або певний відсоток від кожної угоди. Біржі фрилансу дадуть змогу спробувати свої сили в обраній професії, знайти перших клієнтів, поповнити портфоліо, отримати перші відгуки та зрозуміти, наскільки ви готові працювати як вільнонайманий працівник. 

Людині без певного досвіду буде складно заробити кошти десь, окрім таких сайтів. До того ж у вільному плаванні досить легко можна натрапити на шахраїв, у той час, як на біржі фрилансу таких випадків майже немає.

Детально зупинятися на цій темі зараз я не буду. Всю необхідну інформацію ви знайдете у повному гайді про біржі фрилансу, де я простими словами розповідав, як заробити на таких сайтах. Якщо ви не знаєте, де шукати роботу на фрилансі, тоді вам також стане у пригоді стаття про найкращі біржі та сайти для фрилансерів.

7. Знайдіть кілька постійних клієнтів та сформуйте портфоліо

Далі — більше. Якщо ви успішно виконали перше замовлення та на вас не були накладені штрафні санкції за зрив дедлайнів чи погану якість роботи, ви з більшою ймовірністю візьмете у роботу наступне замовлення. Намагайтеся з кожним новим проєктом поступово підвищувати розцінки та поповнювати власне портфоліо.

Також не забувайте про саморозвиток. Дивіться навчальні відео, читайте спеціалізовану літературу, питайте порад у колег на форумах, слідкуйте за новими тенденціями у своїй індустрії.

8. Вирушайте у вільне плавання

Намагайтеся занадто довго не працювати на вітчизняних біржах фрилансу, щоб не розмінюватись на дешеві проєкти. Виконайте 20-30 робіт, зберіть портфоліо та позитивні відгуки від замовників і рушайте далі.

Читайте також:  Що таке біржа фрилансу та як там заробити: повний гайд і огляд найкращих бірж

Нові замовлення можна шукати:

  • у тематичних групах в соціальних мережах;
  • у спеціалізованих Telegram-каналах;
  • на сайтах з пошуку роботи;
  • на форумах та сервісах з оголошеннями.

Для прямого контакту з клієнтами використовуйте робочу поштову скриньку та робочі акаунти у соціальних мережах.

9. Створіть персональний сайт

Наступний крок, як стати фрилансером і заробляти кошти, полягає в тому, щоб створити власний сайт і використовувати власне ім’я як бренд. Через сайт набагато легше приймати запити та домовлятися про передоплату.

Цей крок не є обов’язковим, особливо якщо ви маєте постійних клієнтів і без нього. Це більше як моя персональна рекомендація, оскільки я бачив чимало фрилансерів, у яких є персональний сайт з портфоліо.

Створити сайт самому можна навіть без знань програмування. Для цього оберіть конструктори сайтів Tilda, Wix чи інші, або CMS WordPress. У разі правильного SEO-просування клієнти самі вас знаходитимуть. Також після успішної співпраці вони, скоріш за все, рекомендуватимуть вас знайомим.

Дам ще кілька порад по створенню персонального робочого сайту:

  1. Потурбуйтесь, щоб сайт не мав технічних проблем: швидко завантажувався, мав зручний дизайн та навігацію. Це потрібно, щоб користувач одразу не закривав сторінку та не йшов до конкурентів.
  2. Додайте туди кращі приклади із вашого портфоліо.
  3. Якщо будете вести блог на робочому сайті, це допоможе отримати додатковий трафік із пошукових систем.
  4. Підберіть доменне ім’я та не пожалкуйте придбати платний домен.
  5. Залиште посилання на свій робочий сайт на своїх сторінках у соціальних мережах, спеціалізованих форумах та додайте у резюме на сайтах з пошуку роботи.

10. Сформуйте базу постійних клієнтів

Добре, якщо вам постійно вдається знаходити замовників, які цінують вашу працю та гідно її винагороджують. Але не завжди щедрий клієнт повернеться до вас знову, навіть якщо він залишився задоволений співпрацею.

Одним з найважливіших завдань фрилансера є вміння обертати випадкових щедрих замовників у постійних. Намагайтеся підтримувати зв’язок з клієнтом, щоб він на наступний проєкт не обрав вашого конкурента. Пропонуйте знижки на гуртові замовлення, але не займайтесь демпінгом.

Для спілкування із постійними замовниками використовуйте email-розсилки або відправляйте особисті повідомлення у соціальних мережах. Але не треба спамити — це матиме зворотний ефект.

Декілька порад новачкам

Наостанок хочу дати кілька порад тим, хто тільки починає свій шлях. Фриланс для початківців не є легкою прогулянкою. Але спираючись на досвід тих (у тому числі мій особистий), хто вже пройшов крізь цей тернистий шлях та має певний досвід праці вдома на себе, можна значно полегшити собі життя.

Читайте також:  Де шукати роботу копірайтеру: найкращі біржі та сайти для копірайтерів (30+)

1. Не розраховуйте одразу на максимальну оплату

Доволі часто новачки розчаровуються через те, що на початку шляху їх заробіток вкрай низький. Адже їм марилося, що вони одразу почнуть заробляти феноменальні гроші. Впадати у розпач не варто: високий заробіток буде з часом, якщо ви зарекомендуєте себе як досвідчений фахівець та навчитеся шукати клієнтів.

2. Вмійте відмовити

Для фрилансерів цілком прийнятно ввічливо відмовляти тим клієнтам, чиї умови співпраці їх не влаштовують. Іноді казати «ні» доведеться навіть постійним замовникам, коли ви переростете той рівень оплати, який вони пропонують.

Також не раджу брати в роботу замовлення з дуже близьким дедлайном. В такому випадку існує ймовірність не встигнути його виконати. До того ж форс-мажорні обставини ніхто не скасовував.

3. Досліджуйте ринок

Ви завжди повинні знати, скільки в середньому коштує ваша праця як досвідченого фахівця та на яку суму в рамках одного проєкту ви можете розраховувати. Якщо цього не знати — ризикуєте працювати за цінами нижчими за ринкові.

4. Не розраховуйте тільки на одного замовника

Мати постійного замовника досить добре, тому що вам не доведеться витрачати час на пошук роботи. Але в якусь мить він може зникнути та перестати давати нові замовлення. Краще перестрахуватися й співпрацювати на постійній основі з двома або трьома клієнтами.

5. Дбайте про свою репутацію

Кожен початківець повинен засвоїти одну важливу річ — репутація на фрилансі дорожча за все. Вона напрацьовується роками, але втратити її можна за одну мить. Якщо ви пообіцяли виконати задачу до певного терміну — назад дороги немає. Сумлінні фрилансери іноді працюють вночі та у вихідні, щоб не зривати дедлайнів і підтвердити свою репутацію фахівця, на якого можна покластися.

Якість роботи — ще один важливий чинник, від якого залежить репутація. Чим краще ви будете виконувати свої обов’язки навіть на дешевих проєктах, тим більша ймовірність того, що замовник рекомендуватиме саме вас колегам. У фрилансерів з високою репутацією з часом відпадає необхідність шукати нові замовлення — клієнти знаходять їх самі.

Підбиваємо підсумки

На цьому я завершую свою розповідь про те, як стати фрилансером з нуля в Україні. Бачимо, що не все так складно, особливо коли фрилансер відповідальний, допитливий та має багаж знань у своїй галузі.

Сподіваюсь, що для вас це корисна і зрозуміла інформація. Рекомендуйте статтю друзям у соціальних мережах: можливо, їм це також буде в пригоді. Якщо у вас виникнуть питання, залишайте їх в коментарях — намагатимусь відповісти на кожне з них. Також ділиться своїм досвідом праці на фрилансі, мені буде дуже цікаво побачити іншу точку зору.

А я з вами прощаюсь до наступного разу. На все добре, друзі. Мирного неба та нехай щастить! 

 

Головне зображення: Unsplash

Якщо вам сподобалась стаття, не забудьте поділитися нею з друзями у соціальних мережах

Олег є засновником і автором сайту YakZarobyty.com. Він цікавиться різними професіями, має досвід роботи контент-райтером, контент-менеджером та лінкбілдером.

Оцініть автора
( Поки що оцінок немає )
YakZarobyty.com
Залишити коментар