Що таке копірайтинг простими словами, хто такий копірайтер та чим він займається

Що таке копірайтинг та хто такий копірайтер Професії

Добрий день, шановні друзі! Якщо ви мрієте про творчу роботу, майстерно володієте словом та добре знаєте правила правопису, можете спробувати стати копірайтером. У цьому матеріалі я постараюся простими словами розповісти, що таке копірайтинг і кому він підійде. Також розберемо, хто такий копірайтер, яку функцію виконує і що входить у його обов’язки.

Що таке копірайтинг та навіщо він потрібен

Термін прийшов в українську мову з англійської. Слово «copywriting» складається з двох частин: «copy», що переводиться як текстовий матеріал, та «write» — писати.

Вікіпедія дає визначення копірайтингу як професійній діяльності, головна мета якої полягає у написанні рекламних або презентаційних текстів: опису товарів, послуг або компаній. У наш час під копірайтингом також іноді мають на увазі контент-райтинг — створення інформаційних матеріалів для сайтів. Контент-райтинг є простішим, але менш прибутковим видом діяльності.

Кажучи простими словами, копірайтинг — це робота з написання рекламних та нерекламних текстів за гроші. 

Рекламні тексти зазвичай створюються для:

  • підвищення популярності компанії чи бренду;
  • зміцнення довіри користувачів;
  • збільшення продажів товарів та послуг;
  • мотивації потенційних клієнтів на здійснення певної цільової дії: покупки, замовлення зворотного дзвінка, заповнення форми на сайті, підписку на розсилку електронних листів тощо;
  • просування сайту компанії у пошуковій видачі;
  • популяризації певного фахівця. 

Але не забуваймо, що бувають і нерекламні матеріали. Вони створюються в ознайомчих або розважальних цілях.

Хто такий копірайтер

Копірайтер — це фахівець, що пише рекламні тексти для бізнесу. Він може працювати й в інформаційному стилі, але при цьому обов’язково має бути тісно пов’язаний з рекламою та PR.

Іноді під цією назвою мають на увазі і контент-райтерів — авторів нерекламних інформаційних статей. Це не зовсім коректно з огляду на саме визначення терміну «копірайтер». Але у наші часи багато замовників та авторів контенту сприймають контент-райтинг як невіддільну частину копірайтингу. 

Види копірайтингу

Відповідаючи на питання, що таке копірайтинг, варто зазначити і про різні напрямки цієї професії. Як той же лікар, який спеціалізується лише на одному чи одразу на кількох напрямах, копірайтер теж може створювати тексти, необхідні для розв’язання конкретної задачі.

Далі розглянемо найбільш популярні різновиди професії.

1. Копірайтинг

В цьому випадку мається на увазі створення тексту з нуля на базі наявних в автора знань та використання у разі необхідності експертних матеріалів як допоміжного ресурсу. В ідеалі статті пишуться експертами у конкретній галузі: ніхто не розповість краще кваліфікованого психолога, як пережити розрив стосунків з коханою людиною, і тільки досвідчений будівельник дасть корисні поради стосовно того, як правильно будувати оселю.

На практиці все трошки інакше. У того ж будівельника може просто не бути навичок, щоб передати свій досвід у текстовому вигляді. Тому багато авторів беруть за основу для написання статей наявні в інтернеті та перевірені матеріали, а також спираються на спеціальну літературу.

Щодо рекламних текстів, копірайтеру в ідеалі треба ретельно ознайомитися з товаром, послугою або компанією, які необхідно описати. А далі майстерно виокремити основні переваги того чи іншого продукту й написати текст таким чином, щоб читач захотів купити товар, скористатися послугою, або іншим чином взаємодіяти з компанією чи брендом.

Справжній рекламний копірайтинг та аналітичні інформаційні матеріали з коментарями експертів оплачуються за найвищими ставками. Але для цього треба бути справжнім профі. 

2. Рерайтинг

Одним з напрямів копірайтингу є рерайтинг. Головне завдання рерайтера — передати зміст одного чи кількох першоджерел, створивши при цьому повністю унікальну статтю з власною структурою. Кінцевий результат не повинен порушувати авторське право і бути плагіатом, оскільки такий контент може потрапити під санкції пошукових систем.

Читайте також:  Як стати копірайтером з нуля: покрокова інструкція для початківців

Рерайтинг оплачується не так добре, як справжній копірайтинг, тому що це легша робота. Рерайтеру не потрібно бути експертом в конкретній галузі, щоб передати зміст матеріалу з першоджерела. Але при цьому потрібно хоча б на непоганому рівні розбиратися у темі, щоб бути спроможним створити якіснішу статтю на основі наявної та доповнити її корисною інформацією.

3. SEO-копірайтинг

SEO-копірайтинг — це написання текстів, які оптимізовані для просування у пошукових системах. Їх основні особливості:

  • наявність ключових слів та фраз, за допомогою яких планується просувати сайт;
  • унікальність;
  • адаптація не тільки під читачів, а й під пошукові роботи;
  • відповідність деяким іншим SEO-параметрам: рівню спаму, води та іншим.

4. LSI-копірайтинг

LSI-копірайтинг — це спосіб написання текстів на основі аналізу синонімів пошукових запитів. Його можна назвати одним із різновидів SEO-копірайтингу. Головна мета LSI-копірайтингу полягає у збільшенні користі матеріалу для читача, що позитивно впливає на просування у пошукових системах.

5. SMM-копірайтинг

SMM-копірайтинг — це написання невеликих рекламних текстів для соціальних мереж. Їх зазвичай замовляють окремі фахівці чи компанії, які бажають знайти клієнтів та здобути підписників для своїх сторінок у соціальних мережах.

6. UX-копірайтинг

UX-копірайтинг — це текстове наповнення інтерфейсу сайтів, програм та додатків. В обов’язки UX-копірайтерів входить створення написів для кнопок, PUSH-повідомлень, спливних підказок тощо.

7. PR-копірайтинг

Професія PR-копірайтер не надто розповсюджена в Україні. Але у великих агентствах іноді бувають вакансії для таких фахівців. В їх обов’язки входить написання пресрелізів, промов та різних звернень до засобів масової інформації.

8. Неймінг

Неймінг — це процес створення назв, слоганів, підбору милозвучних доменних імен для бізнесу. Назва створена від англійського «naming», що в перекладі означає надання імені. Фахівець, який спеціалізується на неймінгу, здатен збільшити продажі завдяки одній вдалій фразі.

9. Написання сценаріїв

Завдяки розвитку відеореклами з’явилася ще одна галузь копірайтингу — написання сценаріїв до відео. Цю роботу можна дещо порівняти з PR-копірайтингом, оскільки такі фахівці також працюють над текстами, що лунають. 

Які тексти зазвичай замовляють клієнти

Копірайтер — це різносторонній фахівець, який в ідеалі повинен вміти писати тексти для будь-яких потреб. Комусь із замовників треба наповнити сайт контентом, іншим необхідно описати товари так, щоб відвідувачі сайту захотіли їх купити, а третім — скласти невеликий, але яскравий і заохочуючий до конкретних дій текст для соціальних мереж.

Розгляньмо детальніше, які саме тексти вони можуть замовити та пройдемось по їхнім властивостям.

1. Рекламні тексти

Основне завдання копірайтингу — це продаж товарів чи послуг. Тому найчастіше люди замовляють тексти саме для того, щоб більш вигідно описати компанію, спонукати своїх клієнтів скористатися послугою, замовити товар або виконати іншу цільову дію.

2. Тексти для лендингів

Такі тексти пишуться тоді, коли треба якісно розрекламувати якийсь товар або послугу. Лендинг — це невеличкий сайт, який складається з однієї сторінки, де треба розмістити максимум корисної інформації та спонукати користувача до цільової дії. Тому тексти для лендингів повинні «чіпляти» вже з перших слів.

3. Комерційні пропозиції

Комерційні пропозиції необхідні для бізнесу. І у цьому випадку майстерність копірайтера грає велику роль. Адже саме від нього залежить, чи зацікавить комерційна пропозиція потенційного клієнта замовника, чи ні.

4. Email-розсилки

На розсилки через електронну пошту підписуються люди, які зацікавлені в отриманні новин від компаній і медіа та не хочуть пропускати важливих оновлень або знижок. Головна мета email-розсилок полягає у підтримці теплих взаємовідносин з підписниками. Ефективність копірайтера у цьому випадку оцінюється на основі відсотка відкритих листів та переходів за посиланнями. Тому текст email-розсилки повинен «чіпляти» з перших слів.

5. Інформаційні тексти

Призначення інформаційних текстів полягає у тому, щоб дати читачу корисну інформацію. Бажано, щоб вони були написані експертами у своїй галузі. Такі тексти зазвичай пишуться для блогів комерційних сайтів і допомагають привести на сайт додатковий трафік з пошукових мереж. Але інформаційні статті також нерідко створюються для навчальних або розважальних порталів.

6. Лонгріди

Лонгріди (від англ. «long read») — це довгі інформаційні тексти, які використовуються у маркетингових або навчальних цілях. Головна мета таких дописів — дати читачу якомога більше інформації стосовно того чи іншого питання. Можуть містити графіки, інфограми, дослідницькі дані тощо.

Читайте також:  Що таке фриланс простими словами та хто такий фрилансер

7. Тексти для соціальних мереж

Соціальні мережі є не тільки місцем для розваг та спілкування з друзями, але й чудовими майданчиками для ведення бізнесу. Копірайтерів зазвичай наймають для наповнення корисною інформацією сторінок компаній та окремих фахівців, які просувають свої товари та послуги. Ефективність контенту оцінюється завдяки користувальницьким показникам: лайкам, репостам, коментарям до публікацій, а також підпискам на сторінку.

8. Описи товарів для інтернет-магазинів

Часто у копірайтерів замовляють створення описів товарів для інтернет-магазинів. Складність цього виду робіт полягає у тому, що фахівцю треба у кількох реченнях виокремити усі переваги товару та описати його таким чином, щоб спонукати читача на покупку. При цьому опис повинен бути унікальним — тобто, без запозичених фрагментів з інших описів.

9. Розважальні тексти

Розважальні дописи радують читачів та зазвичай є потенційно вірусними. Вони допомагають у формуванні лояльного ставлення до бренду, якщо контент стає популярним та має багато переглядів.

10. Іміджеві або PR-матеріали

Іміджеві та PR-матеріали створюються з метою підвищити пізнаваність та зміцнити репутацію бренду. Як приклад наведу такі типи текстів, як інтерв’ю із засновником компанії, розбір вдалих кейсів, новини, пресрелізи тощо. Зазвичай такі матеріали публікуються у ЗМІ, блогах та на популярних інформаційних ресурсах.

Кому підійде професія

Для цієї професії немає жодних обмежень. Стати копірайтером може будь-яка людина, котра знає правила правопису, вміє грамотно формулювати думки, бажає отримати нові знання. Для кандидата також бажано хоча б трошки розумітися на психології, мати навички продажів або бути експертом у конкретній галузі. 

Вебрайтерами, а потім і копірайтерами зазвичай стають:

  • студенти останніх курсів;
  • мами у декретній відпустці;
  • філологи, педагоги та журналісти;
  • люди, які тільки нещодавно дізнались про фриланс та підбирають для себе професію;
  • люди, які бажають знайти додаткове джерело прибутку й опанувати нову професію.

Хоча у професії немає ніяких обмежень, копірайтинг підійде далеко не усім. Насамперед це дуже складна розумова та творча діяльність. Стати професійним копірайтером вийде лише у тих, хто є справжнім майстром слова.

Які навички потрібні копірайтеру

Розповідаючи про те, що таке копірайтинг та хто такий копірайтер, обов’язково треба зупинитися на навичках, які повинен мати фахівець. І хоча на перший погляд здається, що це дуже легка професія, на справі з’ясовується, що це далеко не так.

Отже, необхідні для копірайтера навички:

  • знання усіх правил правопису;
  • теоретичні знання з копірайтингу;
  • вміння грамотно формулювати думки;
  • вміння аналізувати цільову аудиторію (ЦА);
  • широкий кругозір;
  • знання основ реклами, маркетингу та психології;
  • креативність;
  • дисциплінованість, посидючість, пунктуальність та відповідальність;
  • знання іноземних мов;
  • висока швидкість друку;
  • вміння шукати правильну інформацію та аналізувати її;
  • вміння адекватно сприймати критику від замовників;
  • постійна тяга до нових знань.

Як бачите, знати та уміти треба багато чого. Але топові копірайтери заробляють на досить високому рівні. Роботодавці також цінують такі навички, як здібність самостійно розміщати тексти через адмін-панель сайту, створювати посадкові сторінки тощо. Це також сприяє підвищенню рівня оплати копірайтера.

Плюси та мінуси роботи копірайтером

Копірайтинг зазвичай є однією з перших професій, на яку звертаюсь увагу ті, хто бажають змінити вид діяльності та заробляти гроші в інтернеті. Тому розповідаючи про те, що таке копірайтинг та хто такий копірайтер, варто зазначити також усі переваги та недоліки цієї професії.

Плюси

  • робота підійде творчим людям, які спроможні проявити фантазію та нестандартно мислити;
  • не дуже високі вимоги для початку роботи вебрайтером (необов’язково навіть мати досвід);
  • кар’єрний зріст та можливість стати професійним виконавцем з часом;
  • можливість працювати як вдома, так і в офісі.

Мінуси

  • можливе вигоряння через необхідність постійно писати креативні тексти;
  • низький рівень оплати на початку шляху роботи вебрайтером (але не настільки низький, як у фахівців з набору тексту за гроші);
  • висока конкуренція, хоча професійні виконавці майже не сидять без роботи;
  • на фрилансі можуть час від часу зустрічатися не дуже адекватні замовники, які самі не знають, що їм треба;
  • це малорухлива робота, де увесь час треба сидіти за комп’ютером.

Перш ніж приймати рішення щодо початку роботи копірайтером, раджу вам зважити усі «за» й «проти», а також почитати відгуки тих, хто вже давно у цій професії. Починати свій шлях краще маючи хоча б теоретичні знання — для цього можна пройти курси, або знайти інформацію самостійно. Також не буде зайвим написати кілька простих текстів, які можна бути використати як перші роботи для портфоліо. Це значно підвищить ймовірність отримання перших замовлень на фрилансі чи прийняття на стажування у компанію.

Де копірайтеру шукати роботу

Коли вже знаєте, що таке копірайтинг та хто такий копірайтер, коротко розповім, де шукати роботу. Зазвичай такі фахівці віддають перевагу віддаленій роботі, але нерідко зустрічаються і ті, хто бажає працювати повний робочий день в офісі та мати гарантовану сталу оплату праці.

Читайте також:  Що таке набір тексту за гроші вдома та скільки можна заробити на цій роботі

Ось кілька варіантів, де можна знайти роботу копірайтеру:

  1. Сайти пошуку роботи. Підійде такий варіант більше тим, хто шукає повну зайнятість. Але іноді тут трапляються пропозиції для фрилансерів.
  2. Соціальні мережі. Спеціалізовані групи у Facebook, канали у Telegram, LinkedIn — варіанти, де можна шукати офісну і віддалену роботу, а також фриланс.
  3. Біржі копірайтингу та фрилансу. Такі майданчики підійдуть фрилансерам, оскільки на них зазвичай шукають фахівців для разових проєктів.
  4. SEO-студії. Це непоганий варіант для новачків та досвідчених райтерів, які шукають постійну роботу. Знайти такі студії можна самостійно в інтернеті.
  5. Віртуальні дошки оголошень. На таких сайтах низька ймовірність знайти роботу, але вона все ж існує. 

В одному з наступних матеріалів я детальніше розповім про можливі місця пошуку роботи копірайтером та наведу перелік майданчиків.

Скільки заробляє копірайтер

Згідно з даними порталу Work.ua, на момент створення цього матеріалу середня заробітна плата копірайтера в Україні становила 18 тисяч гривень в місяць. Ця статистика базується лише на даних вакансій, розміщених на цьому сайті за 3 місяці.

Ще один український портал dou.ua зазначає, що зарплата технічного райтера (тобто того, хто пише серйозні тексти на будь-яку технічну тематику англійською мовою) може становити від 400$ до 1400$, залежно від рівня фахівця.

Стосовно фрилансу важко назвати бодай якісь показники, оскільки рівень заробітку вільного найманця нічим не обмежений та залежить від багатьох чинників. Насамперед від рівня фахівця, його продуктивності, знання іноземних мов, вміння продати свої послуги. Але навіть новачок цілком може заробити десь близько 300-400$ в місяць, якщо буде постійно працювати та мати багато клієнтів.

Приблизний рівень заробітної плати копірайтера, в залежності від місця роботи, наступний:

  • українські біржі копірайтингу та фрилансу — до 500$;
  • SEO-студії — до 550$;
  • українські інтернет-магазини — 350-500$;
  • агентства — 600-700$;
  • топові компанії та IT-фірми — 600-1000$.

Копірайтери, які спроможні писати англійською чи іншою іноземною мовою, заробляють в IT-компаніях від 600$. Також вони можуть самостійно шукати клієнтів через західні майданчики для фрилансерів або надсилати свої тексти до великих медіа й отримувати значно більші гонорари.

Підбиваємо підсумки

У цьому матеріалі я детально розповів, що таке копірайтинг, хто такий копірайтер, чим він займається та що входить у його обов’язки. В цілому робота підходить для старту кар’єри на фрилансі та для тих, хто хоче швидко змінити вид діяльності. Але щоб заробляти на досить високому рівні, треба багато чого знати та вміти. До того ж копірайтинг підійде далеко не усім, а лише тим, хто любить творчу і креативну роботу.

Від себе додам, що це далеко не найприбутковіша професія. Але стати копірайтером не настільки складно, як тим же програмістом. В цілому я б рекомендував спробувати себе у копірайтингу тим, хто цього дійсно хоче. До речі, я підготував покрокове керівництво для новачків, як стати копірайтером.

Сподіваюсь, вам було все зрозуміло. Якщо ні — ставте питання у коментарях. Також ділиться власним досвідом роботи копірайтером, пропонуйте зауваження та доповнення до матеріалу.

А я з вами прощаюсь до наступного разу. Мирного неба, друзі, та будьте здорові!

 

Головне зображення: Unsplash

Якщо вам сподобалась стаття, не забудьте поділитися нею з друзями у соціальних мережах

Олег є засновником і автором сайту YakZarobyty.com. Він цікавиться різними професіями, має досвід роботи контент-райтером, контент-менеджером та лінкбілдером.

Оцініть автора
( 2 оцінки, середнє 4.5 з 5 )
YakZarobyty.com
Залишити коментар