Добрий день, шановні друзі! Продовжуючи тему копірайтингу, у цьому матеріалі пропоную поговорити про один з найбільш розповсюджених напрямів цієї професії — рерайтинг. Я постараюся простими словами розповісти, що таке рерайтинг, для чого він потрібен і які задачі виконує. Також ви дізнаєтеся про те, хто такий рерайтер і які обов’язки у цього фахівця.
- Що таке рерайтингі для чого він потрібен
- Хто такий рерайтер
- Навіщо потрібен рерайтинг
- Копірайтинг і рерайтинг — у чому різниця
- Різновиди рерайтингу
- Які навички необхідні для роботи рерайтером
- Плюси та мінуси роботи рерайтером
- Плюси
- Мінуси
- Як стати рерайтером з нуля
- Де рерайтеру шукати роботу
- Скільки заробляє рерайтер
- Підбиваємо підсумки
Що таке рерайтинг і для чого він потрібен
Термін прийшов в українську мову з англійської. В перекладі «rewriting» означає переписування.
Вікіпедія дає визначення рерайтингу як переписуванню чужих текстів своїми словами для їх подальшого використання у власних цілях. Робиться це у більшості випадків задля того, щоб уникнути звинувачувань у використанні чужих авторських прав.
Кажучи простими словами, рерайтинг — це написання нового унікального тексту на базі вже наявного.
Обов’язковою умовою є збереження змісту й основної думки першоджерела. Але при цьому кінцевий результат повинен бути іншим і бажано мати іншу структуру у тих випадках, коли це є доцільним. Кінцевий результат рерайтингу, тобто переписаний з нуля текст, має назву рерайт.
Хто такий рерайтер
Рерайтер — це фахівець, який пише нові унікальні тексти на базі вже наявних матеріалів.
Головне його завдання, як ви вже могли зрозуміти, полягає у переписуванні наявного тексту таким чином, щоб він зберіг свій первинний зміст і передавав основну думку, але при цьому був повністю унікальним.
Навіщо потрібен рерайтинг
Розглянемо приклад. Уявіть, що ви є власником вебсайту і знайшли чудову статтю, яку хотіли б бачити на своєму ресурсі. Просто взяти і скопіювати її не вийде з двох причин:
- Ваш сайт ризикує потрапити під санкції пошукових систем за розміщення чужого контенту. Це може призвести до того, що ресурс або впаде у пошуковій видачі за потрібними вами ключовими словами, або й зовсім з неї вилетить.
- Ви можете порушити авторське право й, як наслідок, отримати судовий позов від власника контенту.
Але ніхто не забороняє взяти бажаний текст і на його базі створити свій. Головне, щоб рерайт був унікальним та містив правдиву інформацію. До того ж в інтернеті можна знайти ще кілька статей на схожу тему й запозичити деякі дані звідти. Це допоможе зробити кінцевий результат більш досконалим й корисним.
Копірайтинг і рерайтинг — у чому різниця
Багато новачків не зовсім розуміють, у чому різниця між копірайтингом і рерайтингом. Постараюся відповісти на це запитання швидко й доступно.
Під копірайтингом розуміють створення авторського тексту з нуля на базі знань і досвіду виконавця. Джерела з інтернету використовуються зазвичай лише для перевірки фактів й опору на статистичні чи будь-які інші точні дані. У процесі роботи автор повністю поринає у тематику.
А ось рерайтинг — це різновид копірайтингу, який полягає в унікалізації (переписуванні своїми словами) чужого тексту. У процесі створення рерайту автор зазвичай не поринає у тематику, але перевіряє факти.
Якщо проводити аналогію зі шкільною програмою, то копірайтинг більш схожий на твір, а рерайтинг — на виклад.
Різновиди рерайтингу
Після того, як ви дізнались що таке рерайтинг та хто такий рерайтер, пропоную поговорити про різновиди цієї професії.
Зазвичай розрізняють наступні види рерайтингу:
- Поверхневий. Це вже застарілий спосіб, який дуже полюбляли початківці й більш досвідчені, але безвідповідальні їх колеги. Його суть у банальній заміні слів і словосполучень на синоніми. Інколи для цієї мети використовувався синонімайзер — спеціальна програма, що замінює синонімами більшість слів у тексті (як ви можете зрозуміти, результат був зазвичай жахливим). У наш час поверхневий рерайтинг досить легко визначається програмами антиплагіату.
- Глибокий. Суть такого способу у майже повній зміні початкового тексту: речень, структури й навіть об’єму. Іноді для глибокого рерайту беруть 3-4 джерела і з них компілюють одну унікальну статтю, яка повністю розкриває тему.
- SEO-рерайтинг. Цей спосіб передбачає включення до кінцевого тексту ключових слів — спеціальних фраз, які вбивають користувачі у пошукову строку для того, щоб знайти певну інформацію. Такі статті також повинні відповідати додатковим SEO-критеріям.
Які навички необхідні для роботи рерайтером
Стати рерайтером може будь-яка людина, що здібна правильно висловлювати думки, на високому рівні володіє правописом і шукає додаткове джерело заробітку. І хоча почати працювати рерайтером трохи легше, ніж копірайтером, це досить складна робота, яка потребує від фахівця певних вмінь.
Отже, необхідні для рерайтера навички:
- знання усіх правил правопису;
- вміння грамотно формулювати думки;
- широкий кругозір;
- вміння шукати й аналізувати інформацію;
- теоретичні знання з копірайтингу;
- висока швидкість друку;
- постійна тяга до знань;
- дисциплінованість, посидючість, відповідальність, пунктуальність;
- знання іноземних мов, якщо плануєте працювати з іноземними клієнтами.
Плюси та мінуси роботи рерайтером
Робота рерайтером приваблює людей, які шукають додаткове джерело заробітку або намагаються знайти себе у новій професії. І на то є свої причини. Пропоную швиденько розглянути основні переваги і недоліки цього виду заробітку.
Плюси
- опанувати ази рерайтингу й почати писати перші тексти досить нескладно;
- розширюється кругозір, тому що доводиться багато читати;
- велика кількість роботи для рерайтерів;
- можливість працювати як вдома, так і в офісі;
- перспектива кар’єрного зросту до копірайтера;
- роботу можна поєднувати з основною діяльністю.
Мінуси
- монотонна праця;
- висока конкуренція серед виконавців;
- низька оплата праці не тільки в порівнянні з копірайтингом, а й з іншими професіями;
- малорухлива робота, яка спонукає увесь день сидіти за комп’ютером;
- можливе вигоряння через необхідність швидко й багато писати.
Як стати рерайтером з нуля
Якщо ви замислюєтеся над тим, як стати рерайтером з нуля, рекомендую переглянути статтю, яку я писав про початок шляху копірайтера. Усі поради з неї підійдуть й рерайтерам-початківцям, оскільки ці дві професії взаємопов’язані: досвідчений райтер може виконувати рерайти текстів і створювати авторські роботи з нуля.
Але якщо в кількох словах, то вам треба зробити наступні кроки:
- навчитися азам професії (тобто, треба знати основні поняття копірайтингу й базові SEO-поняття) — все це можна вивчити навіть самостійно;
- підготуватися до роботи, а трохи згодом здобути перший досвід на біржах копірайтингу;
- через деякий час спробувати себе у копірайтингу;
- шукати клієнтів напряму або перейти працювати на повний день в офіс.
Де рерайтеру шукати роботу
Після того, як ви дізналися, що таке рерайтинг та хто такий рерайтер, настав час розповісти про те, де йому шукати роботу в Україні. Такі фахівці можуть працювати на фрилансі, працевлаштовуватись на повний робочий день в офіс або віддалено.
Отже, які варіанти є у рерайтера, який шукає роботу:
- Біржі копірайтингу та фрилансу. Це найбільш слушний варіант для людей, які бажають займатися тільки рерайтингом і не брати до роботи завдання на копірайтинг.
- SEO-студії. Це альтернатива біржам, але тут у рерайтера вже є керівник. SEO-студії підійдуть фахівцям, які шукають повну зайнятість. Знайти їх можна самостійно в інтернеті.
- Сайти пошуку роботи. Цей варіант найбільше підходить людям, що бажають працювати повний робочий день в офісі або віддалено. Майте на увазі, що майже у 100% випадків роботодавці шукатимуть фахівця, який має навички копірайтингу.
- Соціальні мережі. Спеціалізовані групи у Facebook, канали у Telegram, реєстрація у LinkedIn — ще один досить гарний спосіб пошуку разових проєктів й вакансій з повною зайнятістю.
- Дошки оголошень. Це зазвичай ризиковий, але іноді дієвий спосіб пошуку разових замовлень й постійної роботи.
Нещодавно у мене виходила стаття про найкращі сайти для копірайтерів, де можна шукати разових замовників й навіть постійну зайнятість. Я раджу вам з нею ознайомитися, оскільки вказані там майданчики стануть у пригоді й рерайтерам.
Скільки заробляє рерайтер
Зазвичай рерайтери заробляють менше, ніж копірайтери. Причини цього у тому, що рерайтинг — це простіша робота, а на виконання рерайту треба значно менше часу, ніж для написання авторської статті з нуля.
Точну суму, яку зможе заробити такий фахівець за місяць, назвати досить складно, оскільки майже немає вакансій, де потрібні тільки рерайтери без навичок копірайтингу. На момент написання цієї статті середня зарплатня рерайтера, згідно з сайтом Work.ua, складала 17,5 тисяч гривень. Ця статистика базується на лише вакансіях, де вказана заробітна плата, а також враховує пропозиції для копірайтерів. І саме тому вона є неточною.
Згідно з сервісом замовлення послуг Kabanchik.ua, дохід рерайтерів складає від 40 до 60 гривень за кожні 1000 символів без пробілів. Отже, якщо ви зможете щоденно писати приблизно 10 000 знаків протягом 20 робочих днів, то заробите від 8 до 12 тисяч гривень (приблизно 200-300$).
Підбиваємо підсумки
У цьому матеріалі я постарався простими словами розповісти про рерайтинг. Ви дізналися, що таке рерайтинг, хто такий рерайтер, що й навіщо він робить.
Ця професія підійде людям, які добре знають правопис, хочуть працювати над текстами, але поки не доросли до копірайтингу. І хоча стати рерайтером може навіть людина, яка до цього займалася кардинально іншою діяльністю, ця робота далеко не для усіх охочих, та й прибутковою її назвати складно. Проте, якщо є бажання, рерайтинг можна суміщати з основною роботою, отримуючи додатковий дохід.
Сподіваюся, що вам було все зрозуміло у цій статті. Якщо ні — залишайте свої питання й коментарі у відповідній секції під цією статтею. Діліться власним досвідом роботи рерайтером, залишайте свої зауваження і пропозиції.
А я прощаюсь з вами до наступного разу. Нехай щастить і будьте здорові!
Головне зображення: Unsplash