Добрий день, шановні друзі! Певен, що ви хоча б раз чули про таку професію, як таргетолог. У цьому матеріалі я хотів би детальніше розповісти про неї людям, котрі ще досі не кінця розуміють доцільність її існування. Ви дізнаєтесь, хто такий таргетолог, що він робить, які обов’язки має та скільки заробляє. Отже, почнемо.
- Хто такий таргетолог
- Чим таргетолог відрізняється від SMM-менеджера
- Чим таргетолог відрізняється від PPC-спеціаліста
- Обов’язки таргетолога
- Кому підійдепрофесія
- Що повинен вміти таргетолог
- Плюси і мінуси роботи таргетолога
- Плюси
- Мінуси
- Як стати таргетологом з нуля
- Де шукати роботу таргетологу
- 1. Сайти для пошуку роботи
- 2. Соціальні мережі та месенджери
- Telegram
- 3. Біржі фрилансу
- 4. Побудова власного бренду
- 5. Рекомендації попередніх замовників
- Скільки заробляє таргетолог
- Підбиваємо підсумки
Хто такий таргетолог
Термін прийшов в українську мову з англійської. Він є похідною від слова «target», що в перекладі означає «ціль».
Кажучи простими словами, таргетолог — це людина, яка відповідає за правильне налаштування й ведення реклами у соціальних мережах.
Такий фахівець «цілиться» в певних людей, чию увагу хоче привернути. Тобто, він допомагає бізнесу налаштувати показ реклами в соціальних мережах тільки для цільової аудиторії, що зацікавлена в товарі або послузі й готова зробити певну дію: наприклад, зателефонувати або оформити замовлення.
Завдяки таргетологам бізнес уникає зайвих трат на показ реклами в соціальних мережах незацікавленій аудиторії, суттєво знижуючи вартість ліда та роблячи рекламу максимально ефективною.
Чим таргетолог відрізняється від SMM-менеджера
Таргетологів часто плутають з SMM-менеджерами. Деякі компанії навіть об’єднують ці дві позиції в одну. Але насправді це дві абсолютно різні професії, хоча дещо спільне у них є — вони пов’язані з соціальними мережами.
Задача SMM-менеджера полягає в створенні позитивного образу бренду в соціальних мережах. В його обов’язки зазвичай входить створення візуального оформлення сторінок, комунікація із користувачами та навіть написання текстів для публікацій. Такий фахівець складає контент-план і намагається просувати сторінку компанії більше органічним способом: наприклад, спонукати людей ділитися корисним контентом або підписуватись на сторінку тощо.
Таргетолог займається виключно рекламою у соціальних мережах. Його задача полягає в приверненні уваги потенційно зацікавленої аудиторії до окремих товарів або послуг з метою їх подальшого продажу.
Чим таргетолог відрізняється від PPC-спеціаліста
І хоча ви вже знаєте, хто такий таргетолог, ви все ще можете сплутати його з PPC-спеціалістом. І дійсно: цілі в них практично ідентичні, проте перші працюють в соціальних мережах, а другі — налаштовують контекстну рекламу в Google.
Але в наш час нерідкі випадки, коли таргетологи добре розуміються на особливостях роботи PPC-спеціалістів та навпаки. Тобто є тенденція на об’єднання цих двох професій.
Обов’язки таргетолога
На перший погляд здається, що запустити рекламу досить легко й для цього не потрібно мати спеціальних знань. Проте для досягнення результатів потрібно дещо більше, аніж просто знати, хто такий таргетолог.
Отже, в обов’язки таргетолога зазвичай входять:
- аналіз продукту та його основних конкурентів — без цього зазвичай ви не зможете досягти поставлених цілей та ризикуєте марно витратити бюджет;
- аналіз потенційної цільової аудиторії та її сегментація;
- створення рекламних постів, які привернуть увагу потрібних людей;
- безпосередньо налаштування реклами на базі отриманої в процесі аналізу інформації;
- планування бюджету рекламної кампанії та його корегування в разі необхідності;
- запуск тестової реклами з подальшим аналізом результатів та оптимізацією;
- створення звітів за результатами рекламних кампаній.
Кому підійде професія
Стати таргетологом може абсолютно кожна людина, яка хоче навчатися та розвиватися в цій сфері. Проте більше шансів на успіх у тих, хто вже має певний досвід в маркетингу, здатен аналітично та креативно мислити.
Таргетологами можуть бути як жінки, так і чоловіки, незалежно від віку та інших показників. Ця професія підійде навіть тим, хто шукає свою першу роботу після закінчення навчального закладу.
Від себе хочу додати, що, як й у випадку з SMM-менеджерами, для цієї професії також важливо любити соціальні мережі та бути їх активним користувачем. Плюсом буде розуміння, чому вам пропонується до ознайомлення та чи інша реклама в Facebook, Instagram або на інших майданчиках.
Що повинен вміти таргетолог
Коли ви вже приблизно розумієте, хто такий таргетолог та які в нього обов’язки, пропоную стисло пройтись по потрібним навичкам для цієї професії. Не сказав би, що це легка професія, адже фахівець повинен вміти та знати чимало речей.
І ось які навички потрібні таргетологу:
- вміння аналітично мислити;
- знання рекламного кабінету Facebook та специфіки інших майданчиків, які використовуватимуться для роботи;
- знання основних понять та термінів маркетингу;
- вміння визначати й аналізувати цільову аудиторію;
- здатність розробляти стратегії для правильного показу реклами потрібним людям;
- креативність;
- бажано — мінімальні навички копірайтингу для створення рекламних текстів, що привертають увагу;
- вміння аналізувати виконану роботу, виявляти й усувати недоліки;
- здатність відстежувати нові тенденції у сфері таргетингу та швидко їх впроваджувати у роботу;
- постійна тяга до нових знань;
- мультизадачність;
- відповідальність та дисциплінованість;
- уважність до деталей;
- готовність постійно експериментувати;
- вміння працювати з бюджетами;
- здатність працювати в Google Таблицях;
- вміння робити яскраві картинки в графічних редакторах.
Як бачите, таргетологу треба багато чого знати та вміти. Проте це стосується майже кожної професії з доходом вище середнього. Я б не сказав, що стати таргетологом нереально — просто на опанування всіх необхідних навичок буде потрібен деякий час і сильне бажання.
Плюси і мінуси роботи таргетолога
Розповідаючи, хто такий таргетолог, не можу не зазначити переваги та недоліки цієї професії. Пропоную коротко пройтись по основних плюсах і мінусах роботи.
Плюси
- опанувати цю професію може майже будь-хто й досить швидко;
- немає верхньої планки заробітку;
- фахівці завжди мають попит на ринку праці;
- є можливість організувати роботу на фрилансі та самому планувати власне навантаження;
- зазвичай менший робочий тиждень, ніж у других фахівців — близько 30 годин;
- можливість поєднувати офісну роботу з додатковими проєктами на фрилансі.
Мінуси
- зазвичай нестабільний дохід;
- на фрилансі існує необхідність постійного пошуку клієнтів;
- особиста відповідальність за витрачений бюджет і отриманий результат;
- досить складний пошук першого реального проєкту;
- необхідність постійно слідкувати за трендами в індустрії та підлаштовуватись під нові алгоритми соціальних мереж.
Як стати таргетологом з нуля
Українські вищі навчальні заклади поки що не надають можливості опанувати цю професію. А тому стати таргетологом з нуля можливо, якщо:
- Пройти курси з таргетингу. На Udemy їх достатньо. Це дозволить отримати перші систематизовані знання та іноді навіть практичний досвід. Недолік — необхідність платити за курси. Альтернатива: є безплатні курси, але вони не завжди ефективні.
- Почати вчитися самостійно. Вам в допомогу відео на YouTube, Telegram-канали, спеціалізовані групи в соціальних мереж, велика кількість статей в інтернеті. Це безплатно, проте довго. До того ж не завжди знайдена інформація буде дійсно корисною, а новачкові дуже важко відокремити корисні поради з таргетингу від шкідливих.
Одразу знайти роботу з навчанням буде досить складно, адже ця професія передбачає роботу з бюджетами. Вочевидь, новачку без досвіду навряд хто довірить тренуватись на бюджеті. Тому цей варіант отримання знань та досвіду таргетологам, скоріш за все, не підходить.
Де шукати роботу таргетологу
В Україні таргетологи можуть шукати роботу на сайтах для пошуку роботи, у соціальних мережах, Telegram-каналах, або на біржах фрилансу. Не менш важливими для фахівця є побудова власного бренду та рекомендації попередніх замовників.
1. Сайти для пошуку роботи
Якщо ви шукаєте постійну роботу в офісі, раджу використовувати сайти для пошуку роботи. Іноді на таких майданчиках також бувають пропозиції з частковою зайнятістю.
Ось кілька майданчиків, де шукати роботу таргетологу:
2. Соціальні мережі та месенджери
В першу чергу мова йде про LinkedIn. Це іноземна професійна соціальна мережа, яка також вже дуже популярна й в Україні. Для початку пошуку достатньо зареєструватись та максимально детально заповнити профіль. В LinkedIn можна навіть самому не передивлятися вакансії — рекрутери часто самі знаходять потрібних їм фахівців.
Також є варіант пошуку роботи (як разових проєктів, так і постійного місця працевлаштування) у спеціалізованих групах у Facebook та каналах у Telegram. Нижче наведу кілька прикладів.
- Найкраща робота для найкращих людей;
- Робота Маркетинг / Реклама / Digital / SMM – Україна;
- Робота для Креаторів – Copywriting, Design, SMM, PR, Video;
- SMM та контент: вакансії, резюме, події, статті, кейси, сервіси.
Telegram
- Крезюме Вакансії;
- Looking for a job in marketing;
- PPC вакансії спеціалістів / Media buyer, Google Ads, Facebook Ads, Bing Ads, TikTok Ads, трафік менеджери, таргетологи;
- Люди у Digital;
- фх | вакансії smm;
- Робота | Україна | Вакансії | SMM;
- В стилі digital.
3. Біржі фрилансу
Я писав окрему велику статтю про біржі фрилансу та як там заробити. Раджу її обов’язково прочитати, щоб мати уявлення, як все функціонує на таких майданчиках. Якщо коротко, то це спеціальні сайти, де зібрані пропозиції проєктної роботи від різних замовників. Такі майданчики виступають посередниками між замовниками та виконавцями.
Найбільш популярні біржі фрилансу:
А якщо цього недостатньо, ви можете переглянути повний перелік кращих сайтів для фрилансерів.
4. Побудова власного бренду
Для таргетолога побудова власного бренду є достатньо важливою. Це дозволяє продемонструвати потенційним клієнтам свою експертність та завоювати їх довіру.
Будувати свій бренд можна у власному профілі в соціальних мережах, даючи інформацію про власні послуги та розповідаючи про вдалі кейси. Також можна брати активну участь на тематичних форумах, відповідаючи на питання інших людей.
Ще один (але досить трудомісткий) варіант — створення власного блогу, де можна писати корисні для користувачів статті й навіть залишити форму зворотного зв’язку для потенційних замовників.
5. Рекомендації попередніх замовників
Не варто недооцінювати рекомендації попередніх замовників. Вони можуть принести таргетологу чимало нових клієнтів.
Працює все це приблизно за такою схемою:
- ви добре попрацювали над проєктом;
- клієнту (або роботодавцю) дуже сподобався результат;
- він порекомендував вас знайомим.
Саме тому завжди треба підходити до своєї роботи з максимальним рівнем відповідальності. Навіть якщо платять не дуже добре.
Скільки заробляє таргетолог
Згідно з даними сайту Work.ua, середня заробітна плата таргетолога в України станом на липень 2024 року становить 22,5 тисячі гривень на місяць. Проте ця статистика не є на 100% точною, оскільки вона базується виключно на вакансіях за останні 3 місяці, де була вказана зарплата (а, як ви знаєте, роботодавці дуже рідко це роблять).
Визначити, скільки заробляє таргетолог, досить непросто, особливо коли він працює на фрилансі. Річ у тім, що фрилансери можуть вести одразу кілька проєктів, в той час як офісні співробітники іноді виконують ще функції SMM-менеджера.
Якщо прикинути приблизно, то вийде ось що:
- новачки (які попередньо вже вчились та навіть намагались отримувати практичний досвід) заробляють приблизно 150$ в місяць за один проєкт;
- більш досвідчені колеги претендують на 200-250$ в місяць за один проєкт;
- старші фахівці беруть від 300$ та вище в місяць за один проєкт.
Враховуючи, що на фрилансі людина може вести до 5 проєктів одночасно, вона потенційно може вийти на дохід в 1500-2000$. Проте можна працювати ще більше й отримувати більше, а можна менше — дохід також буде нижчим.
В офісі зазвичай пропонують в районі 700-1000$, але тут все суто індивідуально та залежить більшою мірою від того, як фахівець домовиться з роботодавцем.
Підбиваємо підсумки
У цьому матеріалі я постарався розповісти простими словами, хто такий таргетолог та що він робить. Також ви дізнались про необхідні навички, обов’язки, переваги та недоліки цієї професії.
Чи рекомендую я працювати таргетолом? Так! Це досить цікавий рід діяльності, який дозволяє заробити непогані гроші. При цьому робота підійде майже кожному, хто любить соціальні мережі та не боїться відповідальності за результат.
Сподіваюсь, що вам було все зрозуміло. Якщо ні — обов’язково ставте питання у коментарях. Діліться власним досвідом роботи таргетологом, пропонуйте доповнення та конструктивні зауваження до статті.
А я прощаюсь з вами рівно до наступного разу. Мирного вам неба, нехай щастить, будьте здорові!
Головне зображення: Unsplash