Що таке біржа фрилансу та як там заробити: повний гайд і огляд найкращих бірж

Що таке біржа фрилансу та як там заробити Ідеї для заробітку

Добрий день, шановні друзі! Раніше я вже наводив перелік кращих сайтів для фрилансерів. Цього разу я хотів би більш детально розповісти вам, що таке біржа фрилансу та як там заробити. Даний матеріал допоможе дізнатись про всі особливості таких майданчиків й отримати корисні поради стосовно роботи з ними. 

Якщо ви не читали попередні статті про фриланс та як стати фрилансером, але цікавитися цими темами, раджу скоріш це зробити. Там багато цінної інформації, яка вартує вашої уваги.

Зміст
  1. Що таке біржа фрилансупростими словами
  2. Принцип роботи бірж фрилансу
  3. Переваги та недоліки бірж фрилансу
  4. Переваги
  5. Недоліки
  6. Огляд кращих бірж фрилансу
  7. Українські біржі фрилансу
  8. Freelancehunt
  9. Freelance.ua
  10. Weblancer
  11. Kabanchik.ua
  12. Зарубіжні біржі фрилансу
  13. Upwork
  14. Freelancer.com
  15. Fiverr
  16. PeoplePerHour
  17. Toptal
  18. Guru
  19. Як заробити на біржах фрилансу
  20. 1. Оберіть одну біржу для початку
  21. 2. Сконцентруйтеся лише на одній спеціалізації
  22. 3. Максимально чітко заповнюйте свій профіль
  23. 4. Перед подачею заявок ретельно вивчайте замовлення
  24. 5. Залишайте коментарі разом із подачею заявок
  25. 6. Слідкуйте за власним рейтингом
  26. 7. Вчіть англійську мову
  27. 8. Будуйте довготривалі стосунки з клієнтами
  28. Як переконати клієнта віддати замовлення саме вам
  29. Якщо ви досвідчений фахівець
  30. Якщо ви новачок
  31. Типові помилки виконавців на біржах фрилансу та способи їх вирішення
  32. 1. Бажання зробити все й одразу
  33. 2. Різкий перехід з офісу на фриланс
  34. 3. Постійне перенавантаження
  35. 4. Відсутність портфоліо
  36. 5. Порушені дедлайни
  37. 6. Робота зі складними клієнтами
  38. 7. Відсутність розвитку як фахівця
  39. Бонус: працюйте по передоплаті або через безпечну угоду
  40. Підбиваємо підсумки

Що таке біржа фрилансу простими словами

Біржа фрилансу — це спеціальний сайт в інтернеті, який допомагає замовникам знайти фахівців для виконання разових проєктів.

Такі майданчики виступають як посередники між замовниками й виконавцями. Тобто вільнонайманому працівнику не треба витрачати час на пошук замовлень в усьому інтернеті. Достатньо зайти лише на одну з бірж фрилансу й обрати завдання серед великої кількості інших.

Ще однією важливою особливістю цих сайтів є те, що вони намагаються захистити замовників і виконавців від шахрайства з обох сторін. Першим вони гарантують відповідальних фахівців (а в разі невдачі повертають гроші на баланс акаунту), другим — гарантовану оплату за успішне виконане завдання.

Принцип роботи бірж фрилансу

Щоб ви краще зрозуміли, що таке біржа фрилансу, розповім про принцип її роботи. Більшість майданчиків працюють за тендерною системою.

Вся взаємодія між замовником і виконавцем зазвичай складається із наступних кроків:

  1. Замовники розміщують завдання для фрилансерів. Обов’язково вказують ціну, дедлайни та детальний опис того, що хочуть бачити як кінцевий результат.
  2. Всі завдання потрапляють до загального переліку замовлень, із якого фрилансери обирають ті, які хотіли б виконати. Якщо такі є, виконавці подають заявку до замовлення та зазвичай вказують, чому для конкретного проєкту потрібно обрати саме їх, а не конкурентів.
  3. Маючи певну кількість відгуків на завдання від фрилансерів, замовник обирає того, хто, на його думку, краще за інших виконає роботу. На практиці клієнти часто віддають перевагу виконавцям з найвищим рейтингом і великою кількістю позитивних відгуків. Після обрання виконавця вартість замовлення блокується на рахунку замовника.
  4. Далі обраний фрилансер виконує завдання згідно з наданим замовником ТЗ (технічним завданням). В процесі роботи зазвичай дозволяється ставити уточнювальні питання стосовно замовлення, якщо такі виникають.
  5. Не пізніше вказаного у замовленні дедлайну виконавець відправляє готовий результат роботи замовнику.
  6. Якщо все добре, замовник приймає завдання й заблоковані кошти списуються з його рахунку на біржі та переходять на рахунок фрилансера.
  7. Якщо треба внести правки, замовник відправляє завдання на доопрацювання із зазначенням речей, які треба виправити. У фрилансера буде ще деякий час на внесення корективів.

Інколи бувають такі ситуації, що фрилансери на достатньо низькому рівні виконують завдання. У такому випадку клієнт має право відмовитись від надісланої йому роботи й звернутися до арбітражу (модераторів біржі) за допомогою у вирішенні спірних моментів. Заблокована для виконання замовлення сума повернеться на рахунок клієнта.

Переваги та недоліки бірж фрилансу

Знаючи, що таке біржа фрилансу та її принцип роботи, ви вже можете виокремити деякі переваги й недоліки таких майданчиків. Для більшої зручності я наведу їх нижче. 

Переваги

  • проста взаємодія між замовником і виконавцем;
  • гарантія отримання оплати для фрилансера та виконаної роботи для клієнта;
  • наявність великої кількості замовлень в одному місці — на пошук витрачається значно менше часу;
  • майже нульова ймовірність зустріти шахраїв;
  • можливість наповнити власне портфоліо;
  • наявність арбітражу, який вирішує спірні моменти між сторонами;
  • можливість гарного старту для новачків.

Недоліки

  • зазвичай низька оплата — особливо на українських біржах;
  • необхідність купувати платну підписку або сплачувати певний відсоток (від 5% до 20%) від доходу за кожне виконане завдання;
  • висока конкуренція серед виконавців;
  • наявність рейтингової системи — зазвичай новачкам на біржах набагато важче отримати замовлення;
  • суворі покарання за порушення дедлайнів та низьку якість роботи — навіть одна невдача може суттєво нашкодити.

Огляд кращих бірж фрилансу

Коли ви вже добре розумієте, що таке біржа фрилансу, та знаєте принцип її роботи, пропоную вам невеликий огляд кращих майданчиків. Раніше я неодноразово згадував ці біржі в інших матеріалах, але сьогодні хочу розповісти про них детальніше.

Розглянемо декілька українських і західних бірж фрилансу. Я розповім, в чому їх особливість, які їх основні переваги та недоліки.

Українські біржі фрилансу

До 2022 року чимало українських фрилансерів і замовників віддавали перевагу російським майданчикам: вони були більш зручними у використанні й давали нагоду співпрацювати з людьми із багатьох пострадянських країн. Саме тому українських бірж фрилансу було не так багато й вони були не настільки популярними.

Проте станом на 2024 рік фрилансери з України знаходять клієнтів переважно на вітчизняних та західних біржах фрилансу. Особливістю українських платформ є орієнтованість саме на вітчизняний ринок. Звідси витікає їх головний недолік — нижча оплата праці у порівнянні із західними майданчиками.

Freelancehunt

Однією із найвідоміших бірж фрилансу в Україні станом на 2024 рік є Freelancehunt. Особливо популярною вона стала у 2022 році, коли більша частина фрилансерів з нашої країни остаточно відмовились від співпраці з російськими майданчиками. 

Вагомою перевагою Freelancehunt є те, що це досить активна біржа: замовлення тут з’являються регулярно. Щодо основного недоліку, можу назвати хіба що конкуренцію серед виконавців, яка постійно зростає. 

На біржі є робота для багатьох фахівців, а найбільший попит серед замовників мають такі категорії, як програмування, створення сайту під ключ, дизайн, SMM, копірайтинг, SEO-аудит сайтів та покупка посилань. Також на Freelancehunt є розділ із вакансіями для тих, хто шукає постійну роботу.

На Freelancehunt є можливість придбати преміум-акаунт Plus, що дає ряд переваг. Проте тут можна спокійно працювати без нього — на більшість замовлень можна подаватись без обмежень, а біржа утримує комісію з кожної проведеної транзакції через безпечну угоду.

Майте на увазі, що для виводу грошей з біржі треба мати рахунок ФОП. Якщо у вас ще його немає, на біржі ви знайдете покрокову інструкцію реєстрації ФОП.

Freelance.ua

Ще однією досить відомою українською біржею фрилансу є Freelance.ua. За своєю суттю вона дуже схожа на Freelancehunt. Тут є робота для багатьох фахівців: від розробників до фотографів.

Як і на попередньому проєкті, тут можна придбати PRO-акаунт, що знімає всі обмеження для виконавців й надає ряд інших переваг. Проте деякі спеціалісти працюють і без нього.

Читайте також:  Що таке фриланс простими словами та хто такий фрилансер

Особливістю біржі є те, що усі замовлення тут поділяються на разові, постійну роботу на фрилансі та роботу в компанії. Серед плюсів — швидка реєстрація й зрозумілий інтерфейс. 

Проте тут чимала конкуренція і є система рейтингів. Новачку на біржі з нульовим рейтингом буде досить складно переконати замовника віддати певне завдання саме йому через наявність заявок від фахівців із високим рейтингом, які вже давно працюють на біржі.

Weblancer

Біржу Weblancer можна назвати однією із найстаріших в українському інтернеті. Спочатку вона була орієнтована на усі пострадянські країни, проте з 2022 році тут працюють замовники й виконавці переважно з України.

Ця біржа достатньо жива: тут є замовлення для фахівців багатьох категорій. Проте у неї є суттєвий недолік — необхідність купувати тарифний план для доступу до завдань.

Новачку тут теж досить складно проявити себе, але цілком можливо через велику кількість замовлень (хоча далеко не завжди з гідною оплатою). 

Kabanchik.ua

Сервіс Kabanchik.ua на українському ринку з 2012 року. Це не типова біржа фрилансу, проте фрилансери можуть тут знайти собі замовлення. За своєю суттю Kabanchik.ua є сервісом для замовлення будь-яких послуг по Україні. Тут є пропозиції навіть для будівельників, домашніх майстрів, спеціалістів з ремонту техніки, ветеринарів, репетиторів тощо.

Майданчик працює виключно через безпечну угоду: замовники й виконавці сплачують певний відсоток від суми транзакції на користь сайту Kabanchik.ua. Розмір комісії залежить від регіону та категорії робіт.

Серед недоліків сервісу виокремлю складну реєстрацію. Під час неї виконавцю треба надавати копії документів для верифікації.

Зарубіжні біржі фрилансу

Якщо ви добре володієте англійською мовою, можете спробувати шукати замовників на західних біржах фрилансу. На деяких майданчиках реалізована погодинна оплата праці, але можна також знайти замовлення з традиційною формою оплати — за кожний виконаний проєкт.

Серед вагомих плюсів західних бірж фрилансу — можливість працювати з іноземними замовниками, які зазвичай платять більше, аніж українські клієнти. Проте вітчизняні замовники теж зараз активно реєструються на західних майданчиках.

Недоліком я б назвав демпінг (тобто надмірне заниження вартості замовлення) з боку виконавців із Пакистану, Індії та інших азійських країн. На західних біржах фрилансу зазвичай вкрай висока конкуренція через те, що на них працюють люди з усього світу (а рівень життя всюди різний). Тому будьте готові до того, що тут завжди знайдуться виконавці, які готові виконати ту ж саму роботу за менші гроші, ніж ви.

Upwork

Бодай не найбільшою у світі біржею фрилансу є Upwork. На цьому майданчику можна зустріти замовлення від відомих компаній на кшталт Airbnb або Microsoft. В цілому тут завжди багато замовлень від західних клієнтів, що пропонують непогані розцінки. Але й висока конкуренція — починати з нуля у 2024 році на Upwork досить складно.

Якщо ви працюєте через безпечну угоду, біржа забирає комісію з кожного замовлення собі. Для того щоб подати заявку, необхідна внутрішня валюта майданчика — коннекти. Певна їх кількість щомісяця надається безплатно, а за необхідністю їх можна додатково докупити. На майданчику є можливість знайти завдання як з погодинною оплатою, так і з оплатою за весь проєкт.

На Upwork нерідко можна зустріти замовників з України, які пропонують майже такі ж розцінки, як і на вітчизняних біржах фрилансу. Є чимала ймовірність зіткнутися з високою конкуренцією з боку українських фрилансерів, яких тут велика кількість, фахівців з пострадянських країн та демпінгуючих виконавців з Індії, Пакистану, Філіппін й інших азійських країн. Є й випадки, коли невеликі компанії або агенції працюють як виконавці.

Моя особиста порада — пробуйте працювати на Upwork вже коли у вас буде певний досвід та портфоліо. Майже всі замовники віддають перевагу виконавцям, які можуть підтвердити власну кваліфікацію, тому новим людям у фрилансі отримати замовлення тут буде дійсно складно.

Freelancer.com

Біржа фрилансу Freelancer.com є одним з основних конкурентів Upwork. Тут є робота майже для усіх популярних спеціальностей на фрилансі: від IT до юридичних послуг.

Особливістю платформи є підтримання різних мов інтерфейсу, серед яких й українська. Також біржа заохочує нових користувачів швидкою реєстрацією, добре продуманим інтерфейсом та, можливо, найнижчим рівнем комісії — всього 3% від вартості проєкту.

Недоліки у біржі є й, на мою думку, вони досить вагомі. Перший — це можливість подати всього 3 заявки на замовлення за день. Якщо хочете більше, треба докупати.

Ще одним мінусом є необхідність платити за складання іспитів для підтвердження навичок на сайті. Серед інших недоліків називають велику кількість шахраїв, оскільки кожен може просто заплатити за блакитну галочку й у такий спосіб пройти верифікацію на сайті.

Fiverr

За своєю концепцією Fiverr дещо відрізняється від традиційних бірж фрилансу. Це по суті маркетплейс, де виконавець вказує яку послугу і за яку суму (від 5$ США) він готовий надати. Клієнт обирає з безлічі пропозицій фрилансерів ту, яка, на його думку, є кращою, а потім оформлює замовлення.

Такий підхід дає змогу навіть новачкам проявити себе. Але на сайті досить високий рівень конкуренції й, як наслідок, клієнти скоріше звернуться до перевіреного виконавця, що має багато виконаних завдань і позитивних відгуків. Щоб отримати перші замовлення, скоріш за все, прийдеться виконувати їх за низьку оплату.

Зазвичай транзакції проходять через безпечну угоду — за це сервіс автоматично забирає собі комісію.

PeoplePerHour

Концепція майданчика PeoplePerHour є майже ідентичною попередньому маркетплейсу. Головною особливістю платформи є можливість пошуку фахівця, який знаходиться поряд з вами географічно. 

Всі транзакції проходять через безпечну угоду, тому майданчик автоматично забирає комісію з кожного виконаного завдання. Серед недоліків біржі зазначають досить високу конкуренцію та слабку модерацію.

Toptal

Біржа Toptal є закритою: як вказано на самому сайті, сюди потрапляють тільки 3% від усіх фрилансерів, що намагаються пройти відбір. 

Подавати заявку на розгляд у Toptal можуть фахівці однією з наступних категорій: розробники, дизайнери, фінансові експерти, продакт-менеджери, проджект-менеджери, спеціалісти з маркетингу.

Шлях сюди відкритий тільки досвідченим фрилансерам і відбір досить суворий. Але здолавши його, ви матимете змогу співпрацювати з багатьма відомими брендами, серед яких Bridgestone, Los Angeles Times, Hearst, Duolingo тощо.

Guru

Біржа фрилансу Guru підійде переважно програмістам, дизайнерам, авторам текстів та перекладачам. Тут немає складної системи рейтингів, але на вибір замовника зазвичай впливають відгуки інших клієнтів.

На Guru є замовлення як з погодинною оплатою, так і з оплатою за увесь проєкт. Не сказав би, що роботи тут багато, особливо для фахівців, діяльність яких не пов’язана із зазначеними вище професіями. Проте й конкуренція не настільки велика, як на Upwork.

Як заробити на біржах фрилансу

Знати, що таке біржа фрилансу та як вона працює, недостатньо, якщо ви хочете там працювати й заробляти. Нижче ділюсь кількома порадами, які допоможуть вам завжди отримувати замовлення та бути на гарному рахунку серед клієнтів.

1. Оберіть одну біржу для початку

Існує безліч різних бірж фрилансу. Проте для початку я порадив би обрати тільки одну із них. Річ у тім, що новачкам спочатку не завжди легко адаптуватись до роботи на фрилансі та зрозуміти, як на таких майданчиках все влаштовано. Оберіть живу біржу, де є постійний потік замовлень від різних клієнтів, та зареєструйтесь там.

Читайте також:  Де шукати роботу на фрилансі: найкращі біржі та сайти для фрилансерів (40+)

За наявності акаунтів на декількох майданчиках можна набрати чимало замовлень на кожному із них та забути або не встигнути їх вчасно виконати. До того ж у фрилансерів зазвичай не так багато вільного часу, щоб постійно передивлятись наявні замовлення на різних майданчиках.

Як тільки ви здобудете певний досвід на обраній біржі, можете зареєструватися ще на одній. Але раджу використовувати її виключно як додаткову та шукати там замовлення тільки у тих випадках, коли у вас простій на основній біржі.

2. Сконцентруйтеся лише на одній спеціалізації

Навіть якщо ви є різностороннім фахівцем та спроможні виконувати завдання з різних галузей, я раджу вам все ж таки сконцентруватись на тій спеціалізації, де ви здатні себе найкраще проявити.

Ось кілька причин, чому краще сконцентруватися на одній спеціалізації (принаймні на початку):

  • ви розвинете більше навичок у конкретній спеціалізації;
  • у вас швидше повноцінне портфоліо; 
  • ви скоріше зробите привабливий профіль на сайті;
  • вузькоспеціалізовані фахівці зазвичай більш пріоритетні серед замовників.

Проте це лише рекомендація. Якщо ви на однаковому рівні здатні виконувати завдання із двох або більше галузей і готові підтвердити за допомогою наявного портфоліо, замовники, скоріш за все, будуть надавати вам перевагу під час вибору виконавця на проєкт.

3. Максимально чітко заповнюйте свій профіль

Навіть якщо ви новачок на біржі, у вас буде значно більше шансів отримати замовлення, якщо ви приділите увагу заповненню власного профілю на сайті. Додайте власну світлину, вкажіть на чому спеціалізуєтесь, які послуги надаєте, що знаєте та презентуйте себе як неоціненного фахівця. 

Ваш профіль повинен у буквальному сенсі вас продати — і тоді у вас будуть перші замовлення, навіть якщо до цього у графі виконаних робіт був повний нуль.

4. Перед подачею заявок ретельно вивчайте замовлення

Одне з найголовніших правил фрилансу — ретельно вивчайте технічне завдання, перш ніж подати заявку на виконання замовлення.

Іноді новачки (та навіть досвідчені фрилансери) нехтують цим правилом та не досить уважно читають, що треба зробити. Потім, вже у процесі роботи, виявляється, що завдання виявилось складнішим, ніж вони думали спочатку, а тому виконати його або зовсім не вийде, або вийде, але не на високому рівні.

Така ситуація може нашкодити репутації фрилансера, оскільки він може отримати негативний відгук від замовника, який залишиться невдоволений низькою якістю роботи або взагалі відмовою від виконання завдання. Все це негативно впливає на рейтинг фахівця на сайті та довіру інших клієнтів.

5. Залишайте коментарі разом із подачею заявок

Новачки нерідко роблять одну вагому помилку — відправляють пусті заявки на виконання завдань. Зі сторони замовника це виглядає так, буцімто виконавець навіть не ознайомився із технічним завданням і намагається увірвати хоча б якесь замовлення. Чи варто казати, що клієнт навряд чи довірить виконання завдання такому фрилансеру?

Якщо ви хочете, щоб ваша заявка на виконання роботи була поміченою серед десятків інших, раджу обов’язково додавати коментарі. Ось кілька порад щодо їх написання:

  • чемно привітайтесь, представтесь, розкажіть про свою спеціалізацію;
  • дайте посилання на 2-3 приклади робіт (якщо є), можете коротко згадати про свій досвід;
  • після детального вивчення технічного завдання напишіть, чому саме вам, а не конкурентам, треба довірити виконання роботи (обов’язково наведіть реальні аргументи: наприклад, ви вже стикалися з подібними завданнями або маєте план дій);
  • важливо продемонструвати замовнику вашу зацікавленість, компетентність, готовність працювати.

При цьому старайтесь, щоб коментар виглядав не тільки змістовно, а і містко, оскільки замовники навряд чи будуть читати великі заявки.

Ще один момент: іноді замовники в кінці технічного завдання залишають прохання починати заявку з конкретного слова. Це прохання треба виконувати, адже таким чином клієнт хоче переконатися, що фрилансери до кінця прочитали технічне завдання та зрозуміли його.

6. Слідкуйте за власним рейтингом

Рейтинг на біржі фрилансу — це свого роду візитна картка виконавця. Він показує, наскільки успішним є фрилансер на конкретному майданчику. За допомогою цього показника у замовників часто формується думка стосовно доцільності співпраці з тим чи іншим виконавцем.

Як слідкувати за рейтингом на біржі фрилансу? Вчасно та якісно виконуйте всі завдання, уникайте зривів дедлайнів. Прохайте або заохочуйте клієнтів (наприклад, запропонуйте якусь невелику послугу бонусом) залишати позитивні відгуки — на це інші замовники також звертатимуть увагу. 

І пам’ятайте: рейтинг на біржі зазвичай будується роками, але втратити його можна за одну мить.

7. Вчіть англійську мову

Ця порада може здатися досить банальною. Але знання англійської мови хоча б на рівні B1 (Intermediate) дає змогу реєструватися на західних біржах фрилансу й співпрацювати з іноземними замовниками, які зазвичай більш щедрі, ніж їх українські колеги. До того ж на західних біржах платять у доларах, а тому ви не залежатимете від коливань національної валюти.

8. Будуйте довготривалі стосунки з клієнтами

Будування довготривалих стосунків із замовниками — це саме те, що допоможе вам завжди мати роботу та пристойний заробіток на фрилансі. Наявність двох або трьох постійних клієнтів забезпечить вам потік нових замовлень. 

Принаймні, вам не доведеться витрачати дорогоцінний час на пошук завдань від інших клієнтів, а приділити цей час саме заробітку грошей.

Як переконати клієнта віддати замовлення саме вам

Чітко розуміти, що таке біржа фрилансу та як вона функціонує, ще не зовсім достатньо, щоб там заробляти. Річ у тім, що на таких майданчиках доводиться мати справу із високим рівнем конкуренції. На добре оплачуване замовлення іноді можуть претендувати десятки виконавців, а тому шанси отримання такого проєкту в роботу прагнуть до нуля.

Але є спосіб, як можна підвищити ймовірність виграшу конкуренції та переконати клієнта віддати замовлення саме вам. Нижче ви знайдете поради досвідченим фахівцям і новачкам.

Якщо ви досвідчений фахівець

Досвідченим фахівцям не так складно отримати перше замовлення на новій біржі фрилансу. Проте й не дуже просто.

Якщо ви вже є досвідченим фахівцем — продемонструйте власну експертність замовникам. Заповніть профіль та опишіть свій досвід, додайте вже виконані роботи у портфоліо на сайті. 

Під час подачі заявки, продемонструйте свою компетентність: наприклад, надайте короткий план виконання або дайте цінну пораду стосовно теми замовлення. Продемонструйте, що ви готові працювати, націлені на результат та, попри відсутність рейтингу на біржі, не є новачком у своїй сфері. 

Можете також спробувати заохотити замовника, запропонувавши якусь додаткову послугу як безплатний бонус.

Якщо ви новачок

На превеликий жаль, новачку вкрай важко отримати перше завдання на біржі фрилансу. Але не варто панікувати — отримати замовлення із гідною оплатою можна навіть у такому випадку.

Шлях до успіху криється у наступному:

  • максимально заповніть власний профіль на біржі: вкажіть реальне ім’я, додайте власну світлину, опишіть свою спеціалізацію та досвід (якщо є), зазначте переваги співробітництва із вами;
  • за наявності обов’язково додайте портфоліо до відповідної секції на сайті;
  • обов’язково подавайте заявки із коментарями, де чітко вказуйте, чому саме вам, а не конкурентові з найвищим рейтингом, варто довірити виконання конкретного завдання;
  • завжди будьте на зв’язку та максимально швидко відповідайте замовникам, які надсилають приватні повідомлення.

Звісно ці поради не гарантують на 100%, що вас оберуть для виконання замовлення, але значно підвищують ваші шанси на успіх.

Типові помилки виконавців на біржах фрилансу та способи їх вирішення

Дізнавшись, що таке біржа фрилансу та як там заробити, багато початківців припускаються деяких серйозних помилок, які впливають на рівень доходів, а іноді навіть закривають можливість подальшої роботи на обраному майданчику. Нижче я наведу найбільш розповсюджені промахи виконавців і запропоную дієві, судячи із мого досвіду, способи їх вирішення.

Читайте також:  Як стати фрилансером з нуля: покрокова інструкція для початківців

1. Бажання зробити все й одразу

Всіх грошей не заробиш. Але у деяких людей, які тільки перейшли на фриланс, є стрімке бажання заробити якомога більше. Як результат, вони хапають купу завдань, які не завжди здатні виконати.

Яке рішення? Раджу подавати заявки тільки на ті завдання, які ви точно зможете виконати, і брати до роботи не дуже багато проєктів, щоб швидко не вигоріти.

2. Різкий перехід з офісу на фриланс

Деякі новачки надто стрімко змінюють офісну роботу на фриланс, не підготувавши ніяких заощаджень на перший час. Реальність є такою, що на початковому етапі роботи на біржах людина може довго бути без замовлень або отримувати їх у недостатній кількості. Як наслідок, може швидко відмовитись від подальшого розвитку через брак грошей.

Що робити у такій ситуації? Рекомендую або мати запас грошей, яких вистачить на 3-6 місяців комфортного проживання, або деякий час поєднувати основну роботу в офісі з фрилансом.

3. Постійне перенавантаження

У погоні за заробітком чимало фрилансерів-початківців не дотримуються балансу між роботою та відпочинком, приділяючи першій майже увесь час протягом дня. Звідси витікають такі проблеми як хронічна перевтома, вигоряння, зниження якості праці. І ще одною, не менш важливою, є відсутність особистого життя, на яке не залишається часу через постійну роботу.

Як вирішити цю ситуацію? Тут можу порадити лише розвантажити робочий графік: намагатись менше працювати та більше відпочивати. При цьому бажано, щоб відпочинок був більш активним, а не зводився до перегляду відео на комп’ютері чи користуванням соціальними мережами у смартфоні. Звісно, працювати треба теж, але старайтеся займатися завданнями не більше 8-10 годин на добу.  

4. Відсутність портфоліо

Відсутність портфоліо у фрилансера не є фатальною помилкою, оскільки чимала кількість людей приходить на біржі фрилансу, не маючи за плечима жодного досвіду роботи.

Проте замовники скоріш оберуть того виконавця, хто може надати приклади попередніх робіт. 

Як розв’язати проблему? Перший варіант — домовитись виконати невелике завдання із замовником безплатно або за символічну плату за умови, якщо він дозволить використати результат роботи для вашого портфоліо. Другий — виконати невеличке уявне завдання, яке можна демонструвати клієнтам як підтвердження власної кваліфікації.

Наприклад, якщо ви плануєте займатися копірайтингом, але ще не маєте жодних прикладів текстів у портфоліо, раджу написати кілька інформаційних статей на будь-які теми, які ви надалі зможете показувати замовникам. Це вигідно виокремить вас від інших новачків, які також не мають прикладів робіт.

5. Порушені дедлайни

Типова помилка новачків — зрив дедлайнів. Причини цього можуть бути різними: не розібрався з функціоналом біржі, переоцінив можливості, або банально забув зайти перевірити строк здачі завдання тощо. Порушені дедлайни негативно впливають на репутацію фрилансера, а подібна ситуація на першому замовлені може поставити хрест на майбутній праці на біржі.

Що можна порадити у цій ситуації? По-перше, старайтеся до не доводити до зриву дедлайнів. Беріть у роботу тільки ті проєкти, які точно виконаєте якісно й вчасно.

Але якщо ви вже зірвали дедлайн, то, як мінімум, доречно було б за можливості написати клієнту та попросити вибачення. Можливо, ще вдасться домовитись про виконання простроченого завдання (можете навіть запропонувати знижку в знак вибачення).


Якщо клієнт відмовиться йти назустріч (насправді, це його законне право), то тут вже мало що поробиш. Можна намагатись із зіпсованою репутацію далі брати замовлення на майданчику, де ви зареєструвалися, або починати заново вже на іншому сайті.

6. Робота зі складними клієнтами

Чимало фрилансерів погоджуються працювати із токсичними клієнтами. Такі люди часто змінюють вимоги до завдань, прохають вносити правки, які не обговорювались на початковому етапі, та завжди будуть невдоволені результатом праці, як би якісно фрилансер не виконав роботу.

Яка порада? Якщо ви на стадії обговорення завдання бачите, що клієнт складний, я раджу відмовитись від подальшої співпраці. Хоча ви втратите гроші, потенційно зекономите собі чимало часу, а головне — збережете нерви. Зі складними клієнтами є ризик застрягти у купі правок та завдати шкоду репутації. За той час, що ви втратите на співпрацю із токсичним клієнтом, ви встигнете виконати два-три завдання з іншими замовниками.

7. Відсутність розвитку як фахівця

На біржі фрилансу легко застрягти у нескінченній кількості постійних замовлень. А тому приділяти увагу вивченню чогось нового у своїй сфері діяльності не завжди буває легко. Це фатальна помилка, яка знижує вашу вартість як фахівця та не дає змоги претендувати на серйозніші замовлення.

Як це вирішити? Намагайтеся вільний час приділяти саморозвитку: вивчайте щось нове, слідкуйте за експертами у вашій індустрії, дивіться корисні відео на YouTube тощо.

Бонус: працюйте по передоплаті або через безпечну угоду

Біржі фрилансу покликані знизити ймовірність накрапляння на шахраїв до нуля, хоча 100% гарантій захисту не надасть жоден майданчик.

Проте убезпечити себе все ж таки можна. Я раджу працювати або по передоплаті, коли замовник сплачує певний відсоток як задаток перед початком роботи, або через безпечну угоду — така функція є на більшості бірж фрилансу.

Безпечна угода працює наступним чином:

  • В момент обрання виконавця на рахунку замовника на біржі заморожуються кошти — він не може ними розпоряджатися доки фрилансер не виконає завдання.
  • Якщо якість зданої роботи влаштовує клієнта — він приймає її, а заморожені кошти автоматично переходять до рахунку виконавця на біржі.
  • Якщо якість роботи низька — замовник відмовляється від роботи, а кошти повертаються на його рахунок.
  • У разі, коли проєкт потребує правок перед прийняттям роботи, кошти залишаються замороженими — ні замовник, ні виконавець не мають до них доступу.

Безпечна угода — це не безплатна послуга. Біржі фрилансу забирають собі певний відсоток від суми замовлення — зазвичай у межах від 5% до 20%.

Підбиваємо підсумки

Отже, друзі, цей матеріал вийшов дещо більшим, ніж попередні. З нього ви дізнались, що таке біржа фрилансу, які її переваги та недоліки, для чого вона потрібна. Також я зробив короткий огляд десяти відомих українських й західних майданчиків та надав корисні поради стосовно роботи на них.

Чи варто працювати на біржах фрилансу? Моя однозначна відповідь — варто спробувати, коли ви тільки-но перейшли на фриланс.

І ось чому:

  • саме тут можна в принципі зрозуміти, як працювати на фрилансі: шукати клієнтів, додержуватись дедлайнів, працювати над якістю власних послуг;
  • тут є змога зібрати перше портфоліо, яке можна показувати клієнтам як підтвердження власної кваліфікації;
  • ви можете навчитися чомусь новому, удосконалити себе як фахівця;
  • є шанс набрати базу клієнтів та знайти постійних замовників;
  • на біржах можна зібрати реальні позитивні відгуки від клієнтів, що допоможе надалі.

Сподіваюсь, що ця стаття була для вас корисною. У коментарях, будь ласка, поділіться власним досвідом роботи на біржах фрилансу та розкажіть, що вам там сподобалось, а що — ні.

А я прощаюсь з вами до наступного разу. Бажаю мирного неба й доброго здоров’я!

Головне зображення: Unsplash

Якщо вам сподобалась стаття, не забудьте поділитися нею з друзями у соціальних мережах

Олег є засновником і автором сайту YakZarobyty.com. Він цікавиться різними професіями, має досвід роботи контент-райтером, контент-менеджером та лінкбілдером.

Оцініть автора
( Поки що оцінок немає )
YakZarobyty.com
Залишити коментар