Що таке фриланс простими словами та хто такий фрилансер

Що таке фриланс та хто такий фрилансер Професії

Добрий день, шановні друзі! Напевне, серед ваших знайомих є такі люди, які не ходять на роботу в офіс, але гроші в них все одно є. А коли питаєш у них, як їм це вдається, вони кажуть, що працюють на фрилансі. З’ясуймо, що таке фриланс, хто такий фрилансер, що він робить та які у нього обов’язки.

Фриланс — що це таке простими словами

Фриланс — це спосіб заробітку грошей шляхом надання проєктних послуг для різних замовників в інтернеті або на віддаленій основі. Проще кажучи, це виконання певної роботи на замовлення клієнта без залучення до штату.

Для фрилансу притаманні самостійний пошук проєктів, відсутність безпосереднього керівництва, відрядна оплата, вільний графік, можливість працювати з будь-якої точки світу, де є доступ до інтернету.

Термін має іноземне походження. Англійське слово freelance в наш час перекладається як  «робота без залучення». Воно складається з двох частин: free, що дослівно означає «вільний», та lance — «спис». В період Середньовіччя фрилансерами називали військових, які самі обирали, кому служити. Вони могли в один період воювати на одному боці, а вже через деякий час перейти на іншій бік через більш вигідні умови оплати.

А хто такий фрилансер у наші часи? Відповідь ви знайдете нижче.

Фрилансер — це хто та що робить

Згідно з Вікіпедією, фрилансер — це вільнонайманець, який самостійно шукає собі проєкти та може одночасно співпрацювати з декількома компаніями або приватними особами. Він не укладає довгострокових договорів з роботодавцем і виступає тільки як позаштатний працівник.

Проще кажучи, фрилансер — це фахівець, який надає проєктні послуги різним замовникам через інтернет або на віддаленій основі.

Також цим словом може називатись людина, що самостійно організувала собі робоче місце. Навіть якщо це фотограф, який шукає клієнтів для фотосесії в соціальних мережах, або майстер з ремонту побутової техніки, що пропонує свої послуги через сервіс оголошень та не працює при цьому в жодній фірмі.

Які обов’язки у фрилансера

Обов’язки фрилансера індивідуальні та детально обговорюються з кожним замовником перед початком роботи. Зазвичай клієнти перед наймом фахівця складають технічне завдання (скорочено — ТЗ), де вказані всі вимоги та побажання щодо кінцевого результату.

Але у фрилансерів є декілька зобов’язань, які універсальні для усіх проєктів. Серед них:

  • старанно виконувати свою роботу;
  • здавати готовий результат до дедлайну — заздалегідь узгодженого часу, до якого треба завершити роботу;
  • обговорювати з замовником всі незрозумілі деталі по завданню;
  • бути готовим внести правки в рамках заздалегідь узгодженого технічного завдання.
Читайте також:  Де шукати роботу на фрилансі: найкращі біржі та сайти для фрилансерів (40+)

Хто може бути фрилансером

Ми вже розібралися з тим, що таке фриланс та хто такий фрилансер. Тепер давайте я розповім про те, хто на цьому може заробити. Почати «кар’єру» вільнонайманого робітника може будь-яка людина, яка є фахівцем у одній або кількох популярних в інтернеті галузей. Частіше за всіх цей шлях обирають жінки у декретній відпустці, студенти або випускники вищих навчальних закладів, а також усі, хто з якихось причин не бажає працювати в офісі.

Найбільш популярними професіями в інтернеті вважаються:

  • програмісти, веб-розробники та розробники мобільних додатків;
  • веб-дизайнери;
  • SEO-спеціалісти;
  • лінкбілдери;
  • SMM-менеджери;
  • перекладачі;
  • копірайтери, рерайтери, автори інформаційних текстів;
  • контент-менеджери;
  • графічні дизайнери та художники;
  • таргетологи та фахівці з контекстної реклами;
  • інтернет-маркетологи;
  • фахівці з монтажу відео;
  • фотографи, відеооператори;
  • журналісти;
  • репетитори та вчителі;
  • юристи;
  • бухгалтери;
  • тощо.

Переваги та недоліки фрилансу

В очах інших людей типовий фрилансер постає людиною, яка живе за власним розкладом, спить до обіду, постійно відпочиває та при цьому має вільні кошти для подорожей чи дорогих покупок. Насправді це не так. Вільнонайманим фахівцям доводиться багато працювати, щоб заробити достатньо грошей.

Пропоную після того, як ви дізналися, що таке фриланс та хто такий фрилансер, зупинитися на перевагах та недоліках подібного способу заробітку.

Переваги

  1. Вільний графік. Фрилансери можуть самостійно планувати свій робочий день та брати в роботу стільки замовлень, скільки в змозі виконати. При необхідності та за наявністю запасу часу можна відкласти виконання завдання на потім, якщо в денний час треба відлучитися у справах.
  2. Робота на себе. Вільнонаймані працівники співпрацюють із замовниками, але безпосереднього керівництва у них немає. У разі виникнення розбіжностей щодо виконання завдання фрилансер в теорії завжди може відмовитись від подальшої співпраці, хоча такий крок може негативно сказатися на його репутації. Ніхто не стоїть за спиною у такого фахівця і не дивиться, скільки роботи він виконав впродовж дня.
  3. Можливість працювати де завгодно. Завдяки фрилансу можна заробляти гроші у будь-якій точці земної кулі, де є інтернет. А якщо ви ще володієте англійською чи іншими іноземними мовами, то зможете спробувати свої сили на західному ринку, де оплата праці в кілька разів вища, ніж в Україні.
  4. Можливість поєднувати роботу та подорожі. В теорії звучить спокусливо, на практиці все трохи складніше. Але це не скасовує того факту, що ви можете працювати навіть за кордоном при наявності ноутбука та підключення до інтернету.
  5. Необмежений рівень заробітку. У фрилансерів немає фіксованої місячної зарплати. Тому в теорії їх рівень доходів нічого не обмежує. Але на практиці бувають випадки, коли фрилансер заробляє менше, ніж він би міг отримати працюючи в офісі повний робочий день. Тут все суто індивідуально.
  6. Свобода дій. Вільнонайманий працівник зазвичай сам обирає проєкти, які йому до вподоби і які він би хотів виконати.
  7. Можливість поєднання з іншою роботою. Фриланс може бути джерелом додаткового заробітку для тих людей, які в денний час працюють на офіційній роботі в офісі.
  8. Можливість працевлаштування для людей з інвалідністю. Людям з обмеженими спроможностями не завжди вдається знайти гідну роботу. Але на фрилансі важливі лише професійні якості та відповідальність співробітника.
Читайте також:  Що таке рерайтинг простими словами, хто такий рерайтер та що він робить

Недоліки

  1. Відсутність фіксованої зарплати та бонусів. Ніхто і ніщо не гарантує фрилансеру сталих щомісячних виплат. Він отримає стільки, скільки заробить сам. Забути можна також про додаткові бонуси й соціальні гарантії: компенсацію проїзду, абонементу до тренажерного залу, лікарняні та відпускні виплати тощо.
  2. Відсутність стажу. Якщо ви не зареєстровані як фізична особа-підприємець (ФОП) та не платите податків, тоді вам не зараховується трудовий стаж. Також у такому випадку існує ризик штрафних санкцій від держави.
  3. Ризик невиплати грошей за проєкт. Іноді як новачки, так і їх більш досвідченні колеги можуть натрапити на шахраїв. В кращому випадку працівнику не заплатять за роботу, в гіршому — умовлять заплатити деяку суму нібито за доступ до завдань.
  4. Висока конкуренція. З кожним днем вільнонайманих працівників становиться все більше, а тому знайти проєкти з достатнім рівнем заробітку дедалі складніше. Висока конкуренція спонукає деяких фахівців займатися демпінгом, що в підсумку призводить до зниження рівня оплати.
  5. Наявність суворих дедлайнів, необхідність самоконтролю. Якщо в офісі працівника дисциплінує ризик штрафних санкцій за погану роботу, то на фрилансі доводиться дисциплінувати себе самостійно. Зрив дедлайну може раз і назавжди заплямувати репутацію фахівця, яким би досвідченим він не був. А репутація заробляється дуже довго і складно.
  6. Фриланс підходить не усім. Якщо ви людина, яка жадає бути у колективі, не може обійтись без вихідних та святкових днів, то тоді вам краще працювати повний робочий день в офісі. Вільнонаймана робота зазвичай забирає багато часу, а інколи доводиться працювати навіть у вихідні дні. До того ж іноді у фрилансерів не залишається вільного часу на себе, зустрічі з рідними та друзями тощо.

Перш ніж стати фрилансером, раджу зважити всі «за» та «проти», прочитати відгуки в інтернеті від тих, хто вже працює таким чином. Це дасть змогу зрозуміти чи дійсно вам треба переходити на вільнонайману роботу та ризикувати кар’єрою задля свободи. 

Скільки заробляє фрилансер

Дати однозначну відповідь на це питання досить складно. Деякі фрилансери заробляють менш ніж 100$, в той час як дохід інших спеціалістів перевищує 2000$. Адже заробіток фахівців у вільному плаванні залежить від багатьох чинників:

  • вида діяльності;
  • професійного рівня працівника;
  • приділеного роботі часу;
  • вміння вигідно продати свої знання та навички замовникам;
  • володіння іноземними мовами;
  • рівня конкуренції;
  • швидкості праці;
  • тощо.
Читайте також:  Хто такий контент-менеджер, чим він займається та які у нього обов’язки

Найбільше грошей серед вільнонайманих працівників заробляють програмісти, веб-дизайнери, SEO-спеціалісти. Трохи менш прибутковими вважаються монтаж відео, лінкбілдинг, переклади, графічний дизайн та професії, пов’язані з інтернет-рекламою. Далі йдуть SMM-фахівці, копірайтери (в тому числі й автори інформаційних текстів), контент-менеджери.

Менш за всіх отримують фрилансери, які виконують надто легку роботу: коментують на форумах чи у соціальних мережах, дивляться рекламу за гроші, вводять капчу, набирають тексти з відсканованих матеріалів тощо. Заробіток в цьому випадку рідко перевищує 200$ в місяць навіть при повній зайнятості.

З цього робимо висновок: чим легша робота, тим менше за неї платять.

Підбиваємо підсумки

Ми з вами обговорили, що таке фриланс в інтернеті. Також ми вияснили, хто такі фрилансери, які в них зобов’язання, скільки заробляють та перерахували найбільш потрібні професії. Також я раджу почитати про те, як стати фрилансером з нуля та на яких сайтах можна шукати роботу. Окремо я ще створив повний гайд про біржі фрилансу, де розповідаю що це таке та як там заробити. 

З власного досвіду зазначу, що фриланс підходить тим, хто любить працювати вдома та готов це робити до глибокої ночі. З іншого боку, вільнонаймана робота забезпечувала мені вільний графік і можливість самостійно обирати собі завдання та клієнтів, які мене влаштовували. Особисто для мене фриланс був ковтком свіжого повітря у свій час, але він підходить далеко не кожному: багатьом більш до вподоби офісний графік з 9 ранку до 6 вечора.

Сподіваюсь, що після прочитання статті у вас не залишилось запитань. В коментарях до публікації закликаю вас розповісти про свій досвід як вільнонайманого працівника. Також залишайте уточнення, зауваження та відгуки.

Бажаю вам гарного дня та мирного неба. До зустрічі в наступний раз!

 

Головне зображення: Unsplash

Якщо вам сподобалась стаття, не забудьте поділитися нею з друзями у соціальних мережах

Олег є засновником і автором сайту YakZarobyty.com. Він цікавиться різними професіями, має досвід роботи контент-райтером, контент-менеджером та лінкбілдером.

Оцініть автора
( 3 оцінки, середнє 5 з 5 )
YakZarobyty.com
Залишити коментар