Добрий день, шановні друзі! Існує стереотип, ніби люди в селі живуть бідно, оскільки не можуть влаштуватись на стабільну й високооплачувану роботу.
Можливостей для отримання доходів в маленьких населених пунктах дійсно не так багато, як в мегаполісах. Проте в селі цілком реально не тільки вижити, а ще й мати можливість отримувати непогані доходи чесною працею.
В цьому матеріалі я розповім, як заробити гроші в селі й наведу найбільш дієві, на мою думку, варіанти. Отже, почнемо!
- 1. Влаштуйтеся працювати на ферму
- 2. Вирощуйте овочі та фрукти для продажу
- 3. Займіться розведенням худоби
- 4. Надавайте послуги односельцям
- 5. Займіться бджільництвом
- 6. Продавайте товари ручної роботи
- 7. Продавайте продукти власного виробництва
- 8. Спробуйте заробити гроші в селі на фрилансі
- 9. Знайдіть віддалену роботу за фахом
- 10. Станьте відеоблогером
- Підбиваємо підсумки
1. Влаштуйтеся працювати на ферму
Ферми є в більшості українських сіл. А тому влаштуватись туди працювати — це, мабуть, один з найочевидніших способів заробітку в селі. І хоча робота на фермі фізично важка, не дуже приємна та не зовсім прибуткова, з її допомогою можна трошки виправити фінансове становище, коли немає можливості зайнятись чимось іншим або переїхати до великого міста.
Робота на фермі доступна кожному: щоб тут працювати, людині не треба довго вчитись або мати якісь специфічні навички.
2. Вирощуйте овочі та фрукти для продажу
Коли мова йде про те, як заробити гроші в селі, не варто забувати про вирощування овочів та фруктів. Багато людей, які мешкають в українських селах, мають величезні городи й вирощують органічні овочі й фрукти для власних потреб.
Якщо у вас є надлишки, їх можна продавати та заробити таким чином додаткові гроші. Наприклад, поїдьте до великого міста та спробуйте реалізувати товари на місцевому ринку. Зазвичай жителі мегаполісів із задоволенням купують сільські товари, оскільки вони не тільки смачніші й натуральніші, а ще й значно дешевші, ніж в супермаркетах.
3. Займіться розведенням худоби
Розведення худоби, зокрема свиней, кроликів та курей, є одним із найкращих способів заробітку в селі. Він потребує незначних інвестицій на початку, але потенційно може приносити непоганий заробіток.
Варто пам’ятати, що за худобою треба належним чином доглядати: регулярно годувати, лікувати, робити щеплення проти хвороб тощо. Також подбайте про облаштування місць перетримки тварин та інкубаторів, якщо ви плануєте розводити домашню птицю.
Зазвичай худобу у селян купують підприємці, які займаються продажем м’яса на ринках. А якщо у вас є кури, ви можете продавати яйця односельцям або на ринку в найближчому від села місті.
4. Надавайте послуги односельцям
Чоловіки можуть отримувати основний або додатковий дохід, надаючи послуги односельцям відповідно до власних навичок та досвіду. Ось кілька ідей, як заробити гроші в селі чоловікові:
- ремонт та обслуговування сільськогосподарської техніки (наприклад, комбайнів чи тракторів);
- ремонт легкових автомобілів;
- будівництво й ремонт осель та приміщень;
- ремонт побутової або комп’ютерної техніки.
Молоді юнаки, які добре розбираються в комп’ютерах, планшетах, смартфонах, можуть додатково заробити, допомагаючи односельцям встановлювати та налаштовувати програмне забезпечення або видаляти віруси з пристроїв.
5. Займіться бджільництвом
Якщо ви все ще роздумуєте стосовно того, як заробити гроші в селі, раджу обміркувати варіант з облаштуванням домашньої пасіки. Звісно, бджільництво підійде далеко не кожному: як й у випадку з розведенням худоби, треба постійно піклуватись про здоров’я бджіл, мати достатньо місця для пасіки та приміщення для перетримки взимку.
Проте результатом такої діяльності є натуральний український мед, попит на який завжди є. Його із великим задоволенням куплять як односельці, так й містяни.
6. Продавайте товари ручної роботи
Чудовим варіантом додаткового, а іноді й навіть основного, заробітку для жінки вдома може стати продаж товарів ручної роботи. Це саме той варіант, який дозволяє поєднувати хобі із заробітком грошей. Звісно, що зроблені руками товари мають бути відповідної якості, тому цей спосіб підійде не всім.
Ось кілька ідей, на чому можна заробити жінці в селі:
- виробництво в’язаних речей для жінок та чоловіків на замовлення;
- створення шкіряних гаманців;
- виготовлення домашнього мила;
- продаж власних картин;
- створення матеріалів декору, прикрас тощо.
Шукати покупців можна через такі платформи, як Olx. Також чималий шанс знайти покупців є через соціальні мережі та месенджери: особливо в цьому плані ефективний Instagram.
Щоб зацікавити потенційних клієнтів, раджу інвестувати в хорошу камеру та навчитись правильно фотографувати товари.
7. Продавайте продукти власного виробництва
Якщо у вас є досить велике господарство в селі, почніть виробляти продукти та заробляйте на їх продажу.
Ось деякі варіанти продуктів, які можна виробляти власноручно:
- молочні продукти: сметана, сир, вершки та навіть домашнє згущене молоко;
- м’ясні вироби: смачні й натуральні домашні ковбаси, сосиски, м’ясні рулети тощо;
- хліб та кондитерські вироби: наприклад, ви можете робити торти на замовлення або пекти паски до свята Пасхи.
Залежно від виробів, їх можна реалізовувати серед односельців, продавати на ринках в містах і навіть відправляти посилками по Україні (звісно, якщо товари мають досить довгий строк придатності та підходять для такого транспортування).
8. Спробуйте заробити гроші в селі на фрилансі
Одним з найбільш неочевидних, на перший погляд, способів заробітку в селі є фриланс. Проте за наявності інтернету та необхідної техніки можна отримувати непоганий додатковий дохід або навіть повноцінно працювати. Шукати замовлення спочатку можна на українських біржах фрилансу, а за умови знання іноземних мов можна співпрацювати з іноземними клієнтами на західних платформах.
Працювати на фрилансі можуть люди, здатні виконувати будь-яку з наступних робіт:
- набір текстів та транскрибація;
- написання текстів — копірайтинг або рерайтинг;
- письмовий переклад текстів;
- наповнення сайтів контентом;
- просування сторінок в соціальних мережах (SMM);
- адміністрування груп в соціальних мережах та каналів у месенджерах;
- побудова посилань для сайтів — лінкбілдинг;
- просування сайтів у пошукових системах — SEO;
- налаштування таргетованої реклами;
- програмування: розробка програмного забезпечення та сайтів;
- редагування фото та відео;
- та багато чого іншого.
Більш повний перелік роботи для фрилансерів я наводив у статті про способи заробітку в інтернеті. Також рекомендую до ознайомлення матеріали про те, як стати фрилансером з нуля та де шукати замовлення.
9. Знайдіть віддалену роботу за фахом
Завдяки стрімкому розвитку технологій, в наш час далеко не завжди треба бути фізично присутнім на робочому місці. Якщо ваша спеціалізація дає можливість виконувати роботу віддалено, я наполегливо раджу нею скористатись.
Судіть самі: ви можете працювати в столичній компанії, отримувати відповідну заробітну плату і жити при цьому в селі, де ціни на все зазвичай значно нижчі.
Звісно, сантехнік або таксист не зможуть виконати свою роботу на відстані й для них ця порада буде недієвою. Проте якщо ви, скажімо, бухгалтер, SMM-спеціаліст, вебдизайнер, або копірайтер, то ви цілком можете працювати й вдома. Залишається лише подбати про стабільне підключення до інтернету та інвестувати в досить потужну робочу техніку.
10. Станьте відеоблогером
Одним з варіантів потенційного пасивного заробітку для жителів села може стати створення відеоблогу. Знімати можна будь-який цікавий для потенційної аудиторії контент: наприклад, ви можете показувати своє життя в селі та розповідати, на які труднощі натрапляєте. Мешканцям міст, які ніколи або майже ніколи не жили в маленьких населених пунктах, в цілому може бути цікаво дивитись такі відео.
Як альтернативний варіант, можете сфокусуватись на освітньому або розважальному контенті. Головне завдання полягає в пошуку власної аудиторії: бажано знайти оптимальний баланс, щоб і вам було цікаво знімати про щось, і вашим підписникам було цікаво ваш контент дивитись.
Станом на травень 2025 року простішим способом розкрутити свій відеоблог з нуля є платформа TikTok. Проте я також раджу робити відео для YouTube, YouTube Shorts, Facebook Reels і Instagram Reels.
Підбиваємо підсумки
Сьогодні я навів кілька способів, як заробити гроші в селі. Як бачимо, вижити та навіть знайти справу по душі навіть у маленьких населених пунктах цілком реально.
Хочу ще зазначити, що для отримання доходів за допомогою більшості зі згаданих вище способів треба обов’язково сплачувати податки. Це допоможе уникнути штрафних санкцій від держави. Наприклад, для фрилансу й віддаленої роботи достатньо зареєструватись як фізична особа підприємець (ФОП).
Сподіваюсь, що цей матеріал був для вас корисним. В коментарях діліться вашими способами заробітку в селі, залишайте зауваження та доповнення до статті.
А я прощаюсь з вами до наступного разу. Мирного неба над головою та міцного здоров’я!
Головне зображення: Pixabay