Що таке віддалена робота і чим вона відрізняється від фрилансу

Що таке віддалена робота Професії

Добрий день, шановні друзі! В наш час працівники й навіть роботодавці все частіше віддають перевагу не офісному, а дистанційному формату роботи. В цьому дописі пропоную поговорити про те, що таке віддалена робота, які переваги й недоліки має та кому вона підійде.

Що таке віддалена робота

Віддалена робота стала масовим явищем на початку пандемії коронавірусу. Все більше компаній вимушені були перевести свій штат на дистанційну форму праці задля спільної безпеки. У часи активних бойових дій на території України ця тенденція також збереглась, хоча деякі роботодавці поступово почали повертати співробітників в офіси

Особисто я почав працювати віддалено задовго до Covid-19 і навіть моя перша робота на посаді лінкбілдера, коли я ще не мав майже ніяких знань та навичок, теж була дистанційною. Хоча в той час компанії дуже рідко були готові наймати працівників, які не відвідують робоче місце. Причина крилась в банальній недовірі співробітникам. Вважалось, що в будь-якому місці, окрім офісу, працівник буде лінуватись і неефективно працювати. 

Отже, що таке віддалена робота?

Вікіпедія дає визначення дистанційній роботі як трудовій діяльності, що виконується у місці, віддаленому від місць використання її результатів. Таку концепцію у 1972 році розробив Джек Ніллес, який був впевнений, що завдяки стрімкому розвитку засобів зв’язку необов’язково тримати працівників в офісі.

Кажучи простими словами, віддалена робота — це будь-яка робота, що може бути виконана на відстані, тобто без фізичної присутності працівника на робочому місці. В більшості випадків такий формат трудової діяльності підходить саме офісним співробітникам.

Чим віддалена робота відрізняється від фрилансу

Багато людей досі плутають віддалену роботу з фрилансом. І хоча це досить суміжні поняття, вони мають суттєві відмінності.

Коротке порівняння віддаленої роботи й фрилансу наведено у таблиці нижче.

Віддалена робота

Фриланс

В більшості випадків працівники є частиною конкретних компаній, але з певних причин не можуть відвідувати робоче місце: наприклад, живуть в іншому місті або мають бажання виконувати свої обов’язки поза офісом. Навіть якщо працівники співпрацюють з певними компаніями довгий період, вони не залучені до їх штату. 
Зазвичай працівники мають певний графік роботи, який треба дотримуватися. Фрилансери самі визначають найбільш зручні для себе робочі часи. Нерідко можуть навіть робити понаднормово.
У віддалених працівників є постійні керівники, яким треба звітувати. Фрилансери можуть мати різних замовників і працюють самі на себе.
Віддалені працівники часто мають оплачувані відпустки й лікарняні. Відпустки й лікарняні можливі тільки власним коштом зі шкодою для заробітку.
У віддалених співробітників є можливість відвідати офіс компанії та навіть побувати на корпоративних заходах. Фрилансери працюють вдома, у коворкінгу або будь-якому іншому місці й не мають колег.
Читайте також:  Хто такий таргетолог простими словами, що він робить та які у нього обов’язки

 

І врешті решті, фриланс в більшості випадків є частиною віддаленої роботи, оскільки зазвичай фрилансери також працюють на відстані від своїх клієнтів. Однак є й виключення: ті ж самі фотографи, хоч і є вільнонайманими працівниками, проте не виконують свою роботу віддалено.

Кому підійде дистанційна робота

Дистанційна робота підійде будь-якому фахівцю, який може надавати свої послуги на відстані від роботодавця без шкоди для якості кінцевого результату.

Звісно, сантехнік не може усунути течу у водопроводі дистанційно. Також таксист навряд зможе довезти пасажира до точки призначення без своєї фізичної присутності в автомобілі (хоча штучний інтелект вже має певні успіхи в цій галузі). 

А ось копірайтеру не обов’язково дмухнути в офісі, щоб написати якісний текст. Досвідчений таргетолог зможе налаштувати рекламу навіть у ліжку. Вебдизайнер спокійно намалює макет майбутнього сайту в домашніх умовах.

Переваги та недоліки віддаленої роботи

Після того, як ви вже дізнались, що таке віддалена робота та кому вона підійде, пропоную коротко згадати її плюси й мінуси. 

Переваги

  • Можливість проживати у маленькому місті або навіть в селі, отримуючи заробітну плату рівня великих міст.
  • Можливість шукати роботу по всій Україні або в інших країнах.
  • Можливість працювати в домашніх умовах або в будь-якому місці, де є інтернет.
  • Відсутність необхідності добиратись до робочого місця (особливо в погану погоду).
  • Більше вільного часу вранці та ввечері.
  • Відсутність керівництва поряд.

Недоліки

  • Відсутність повноцінного спілкування з колегами.
  • Необхідність постійного самоконтролю й наявності високої самодисципліни.
  • Менш стрімке просування кар’єрними сходами, аніж в офісних співробітників.
  • Можливі проблеми з підключенням до інтернету, що негативно впливає на робочий процес.
  • Необхідність самостійно облаштовувати робоче місце.
  • Наявність членів родини вдома може негативно впливати на робочий процес.
Читайте також:  Що таке рерайтинг простими словами, хто такий рерайтер та що він робить

Шахрайство під час пошуку дистанційної роботи та як його уникнути

Перевірка компанії на сайті для пошуку роботи
Ось така мітка дозволяє переконатись, що компанія веде легальну діяльність. Джерело: скріншот з сайту Work.ua

На превеликий жаль, інколи люди стикаються з шахрайством під час пошуку дистанційної роботи. Ось кілька порад, як уникнути шахрайських пропозицій:

  1. Завжди перевіряйте, чи має компанія підтверджений профіль на сайті для пошуку роботи. Зазвичай це одразу дозволяє відсіяти левову частку шахрайських пропозицій, адже для перевірки компаніям треба надати документи, що підтверджують її легальну діяльність.
  2. Перш ніж погоджуватись працювати, пошукайте відгуки про компанію від людей, які там вже працювали. Це дасть змогу дізнатись про всі мінуси та виявити проблемні моменти потенційного місця роботи.
  3. Не спокушуйтесь на вакансії, де пропонують виконати надто легку роботу за великі гроші. Дуже часто шахрайські пропозиції маскують під вакансіями набору текстів, які можна знайти на віртуальних дошках оголошень з поганою модерацією. Проте будь-які пропозиції надто легкої роботи за шалені гроші повинні у вас одразу викликати підозру.
  4. Уважно читайте текст договору, який підписуєте під час працевлаштування. Це допоможе виявити потенційні підозрілі моменти ще до початку роботи та дасть нагоду попросити замінити або видалити пункти, які вам не підходять.

Офіс чи ремоут — що краще обрати?

Вічне питання сьогодення: обирати офісний варіант роботи чи дистанційний? Однозначної відповіді я дати не можу, оскільки люди різні: комусь більше подобається працювати вдома, а комусь обов’язково потрібна атмосфера, яка буває тільки в офісі.

Коротке порівняння двох форматів роботи я навів у табличці нижче.

Віддалена робота

Офіс

Ідеальний варіант для тих, хто любить зранку довше поспати. Більше вільного часу. Необхідно раніше вставати, збирати ланч-бокс або замовляти обід у кафе, витрачати гроші на транспорт та додатковий час на дорогу.
Підходить тим, хто живе в іншому населеному пункті та не бажає переїжджати. Підійде тим, хто не може працювати вдома і хоче постійно «виходити в люди».
Підійде людям, які не потребують багато спілкування. Вибір для комунікабельних особистостей.
Більший комфорт: можна працювати навіть у піжамі (правда на відеоконференціях все ж таки треба мати пристойний вигляд). Можливість завжди виглядати на всі 100% та демонструвати всім свої нові наряди.
Немає начальників поряд. Іноді треба час, щоб отримати поради й відповіді на власні питання. Більше можливостей для професійного росту. Нагальні питання вирішуються прямо на місці без додаткового очікування.
В погану погоду можна залишитись вдома. Треба добиратись до робочого місця в будь-яку погоду.
Читайте також:  Хто такий контент-менеджер, чим він займається та які у нього обов’язки

 

Проте є ще один оптимальний варіант, який поєднує в собі всі переваги офісної та дистанційної роботи. Мова про гібридний формат. Його суть полягає в тому, щоб кілька днів на тиждень бути присутнім в офісі, а решту — працювати вдома.

Як на мене, це просто ідеальна схема. Та й роботодавці більш охоче погоджуються на гібридний формат роботи, аніж на повністю віддалений.

Підбиваємо підсумки

Сьогодні я розповів, що таке віддалена робота, які переваги й недоліки має та чим відрізняється від фрилансу. Також ми порівняли дистанційний і офісний формати роботи та дізнались, що кожен з них має свої плюси.

Раджу продивитись матеріал про пошук роботи для фрилансерів — багато із зазначених майданчиків підійдуть й тим, хто шукає вакансії постійної дистанційної роботи.

Як ви ставитесь до дистанційного формату роботи? Діліться власним досвідом у коментарях, пропонуйте конструктивні зауваження та доповнення, а також дайте знати, про що ви б хотіли прочитати в новому дописі.

Особисто мені більше подобається віддалений формат роботи. Навіть за наявності гібридного формату мені зручніше працювати вдома, адже це дає можливість довше поспати вранці, краще зосереджуватись на виконанні роботи через відсутність офісних розмов, а також економить мій час через відсутність необхідності витрачати його на поїздки до робочого місця й у зворотному напрямку. До того ж я можу шукати роботу в будь-якому місті України та мені при цьому необов’язково переїжджати до Києва чи Львова.

А я на сьогодні буду прощатися з вами до наступного разу. Мирного неба та міцного здоров’я!

 

Головне зображення: Unsplash

Якщо вам сподобалась стаття, не забудьте поділитися нею з друзями у соціальних мережах

Олег є засновником і автором сайту YakZarobyty.com. Він цікавиться різними професіями, має досвід роботи контент-райтером, контент-менеджером та лінкбілдером.

Оцініть автора
( Поки що оцінок немає )
YakZarobyty.com
Залишити коментар