Добрий день, шановні друзі! Сьогодні пропоную поговорити про те, як зберегти бізнес під час війни. У створенні матеріалу мені допомогли експерти компанії Хаскі, які люб’язно поділились власним неоціненним досвідом. Отже, сідайте зручніше, буде цікаво!
Коротка довідка про компанію Хаскі
Компанія Хаскі на українському ринку з 2008 року і працює у сегменті B2B (тобто надає послуги іншим бізнесам). Її діяльність полягає в тому, щоб допомогти компаніям підвищити ефективність складської логістики, а також оптимізувати витрати під час пікових навантажень.
Компанія пропонує наступні послуги:
- складський аутсорсинг;
- послуги складу;
- аутсорсинг торгового персоналу.
Основними клієнтами Хаскі є логістичні й виробничі компанії.
Поради від компанії Хаскі, як зберегти бізнес під час війни
Дар’я Бабич, керівник проєктного відділу Хаскі, зазначає, що за 6 років роботи в компанії стала свідком її невпинного розвитку й масштабування. Але воєнні роки по-справжньому перевірили їх колектив і бізнес в цілому на злагодженість та міцність.
І ось 5 порад, які можуть дати експерти компанії Хаскі.
1. Піклуйтесь про кожного клієнта
Орієнтованість на клієнтів — це те, що допоможе бізнесу вижити у будь-яких умовах, особливо під час війни. Задоволені послугами люди скористаються ними знову. Тому вкрай важливо давати клієнтами саме те, що вони хочуть отримати.
«За 16 років ми працювали у кожній сфері бізнесу і завжди намагаємося задовольнити потреби наших клієнтів. Ми також знаємо особливості різних сегментів логістики. Наша вдала робота підтверджена безліччю кейсів. Все це сприяє високому рівню довіри до нашої компанії», — розповідає Дар’я.
2. Намагайтесь швидко адаптуватись до нових реалій
Одного дня усі українці прокинулись в новій реальності. Повітряні тривоги й обстріли стали повсякденним явищем, тому багато бізнесів у той час призупинили діяльність.
Як зазначає Дар’я, перші два тижні їх компанія теж не надавала послуг. Але виявилось, що війна триватиме значно довше, ніж здалось спочатку. Тому їм не залишилось нічого іншого, як адаптуватись до нових реалій і поновити діяльність.
Під час війни все може змінюватись з шаленою швидкістю. Здібність миттєво підлаштуватися до нових викликів, які готує воєнний час, дозволяє зберегти бізнес.
3. Диверсифікуйте бізнес під час війни
Згідно з Вікіпедією, диверсифікація — це процес розвитку діяльності підприємства, пов’язаний зі збільшенням діапазону товарів та послуг, проникненням у нові сфери діяльності, не завжди близькі до основного напряму діяльності.
За словами Дар’ї, диверсифікація стала однією із головних складових розвитку їх бізнесу у воєнний період.
«Зараз ми надаємо послуги аутсорсингу складського персоналу в Польщі. Ми активно розвиваємося в багатьох регіонах країни, маємо чимало клієнтів у великих містах», — додає вона.
4. Турбуйтесь про працівників
Під час війни працівникам нерідко доводиться виконувати обов’язки при надзвичайних умовах. Постійні повітряні тривоги, вибухи й загрози артобстрілів — все це негативно впливає як на працездатність співробітників, так й на їх ментальне здоров’я. До того ж внаслідок бойових дій і супутніх з цим проблем багато українських та закордонних компаній продовжують скорочувати штат. А це додатковий стрес для людини, що боїться втратити бодай не єдине джерело заробітку.
Дар’я радить компаніям за можливості продовжувати забезпечувати українців робочими місцями, адже кожній людині важливо мати впевненість у завтрашньому дні та стабільний заробіток. Не менш важливим, за її словами, у ці часи є допомога державі від бізнесу. Наприклад, компанія Хаскі чесно сплачує податки та не забуває підтримувати воїнів ЗСУ, завдяки яким вдається налагодити бізнес у тилових містах.
«Ми продовжуємо діяльність на території України, за винятком тимчасово окупованих територій і регіонів, в яких тривають активні бойові дії. Ми маємо офіси в 7 найбільших містах України, серед яких Харків, Дніпро, Запоріжжя. І ми знаємо, що можемо гарантувати працівникам стабільний заробіток в умовах війни», — додає Дар’я.
5. Скажіть «ні» корупційним схемам
З початком повномасштабної війни здавалось, що одна з головних проблем України — корупція — буде остаточно подолана. Проте на ділі ситуація трошки інша: станом на грудень 2023 року наша країна посідає 104 місце у світовому рейтингу рівня корупції.
За словами Олексія Ящука, CEO компанії Хаскі, саме через високий рівень корупції страждає українська економіка. Наша країна ще у 2022 році могла оголосити себе банкрутом, якби не було фінансової допомоги західних держав. Також значною мірою через корупцію в Україні одна з найнижчих середніх зарплат в Європі.
«Корупція негативно впливає на будь-який бізнес під час війни», — впевнений Олексій. — «Вона робить вашу компанію слабшою внаслідок збільшення витрат. Відмова від корупції здатна підвищити ефективність бізнесу».
Він додає, що компанія Хаскі прозоро веде діяльність та має нульову толерантність до корупційних схем. І саме це є одним з найважливіших факторів, який допоміг компанії залишитися на плаву після початку війни.
Підбиваємо підсумки
Отже, щоб зберегти бізнес під час війни, фахівці компанії Хаскі рекомендують:
- знати, чого хочуть клієнти, та задовольняти ці запити;
- вміти підлаштовуватись під швидко мінливі реалії;
- відкривати для бізнесу нові напрями діяльності, розширювати асортимент товарів й послуг;
- забезпечити безпеку працівників та намагатись наймати якомога більше людей;
- вести бізнес прозоро й чесно, уникати корупційних схем.
Як вам вдалось врятувати бізнес під час війни? Чи вважаєте ви доречними вказані вище поради? Залишайте свої відповіді, пропонуйте доповнення й зауваження в коментарях.
Якщо ви теж хочете поділитись власною історією успіху, будь ви представником бізнесу або людиною, що знайшла дієві способи заробити гроші в Україні, будь ласка, ознайомтесь спочатку з інформацією на сторінці «Стати автором».
А я прощаюсь з вами до наступного разу. Бережіть себе й будьте здорові!